Αρχική Αναλυτικό - Ωρολόγιο πρόγραμμα

Αναλυτικό - Ωρολόγιο Πρόγραμμα Μουσικού Γυμνασίου

Τα μαθήματα γενικής παιδείας είναι τα αντίστοιχα με αυτά ενός ημερησίου Γυμνασίου με τη διαφορά ότι αντί για Τεχνολογία και Οικιακή Οικονομία, διδάσκονται Ιστορία Τέχνης, Θέατρο και Eικαστικά.

Η μουσική παιδεία περιλαμβάνει μαθήματα:

Α) Ευρωπαϊκής Μουσικής (θεωρίας και οργάνου)

1) Θεωρητικά: Στα θεωρητικά μαθήματα ευρωπαϊκής μουσικής ανήκουν η Μουσική Θεωρία και Πράξη, η Ιστορία της Μουσικής και η Χορωδία.

2) Υποχρεωτικό όργανο: Το πιάνο είναι το υποχρεωτικό όργανο της ευρωπαϊκής μουσικής. Όλοι οι μαθητές διδάσκονται πιάνο για μια ώρα την εβδομάδα.

Β) Παραδοσιακής Μουσικής (θεωρίας και οργάνου)

1) Θεωρητικά: Στα θεωρητικά μαθήματα παραδοσιακής μουσικής ανήκουν η Υμνολογία και η Ελληνική Παραδοσιακή Μουσική.

2) Υποχρεωτικό όργανο: Ο ταμπουράς είναι το υποχρεωτικό όργανο της παραδοσιακής μουσικής. Όλοι οι μαθητές διδάσκονται ταμπουρά για μια ώρα την εβδομάδα.

Να σημειωθεί ότι κάθε μαθητής -τρια έχει τη δυνατότητα να επιλέξει ένα όργανο είτε ευρωπαϊκής είτε παραδοσιακής μουσικής, το οποίο θα διδάσκεται για δύο ώρες την εβδομάδα (όργανο επιλογής: πιάνο, βιολί – ευρωπαϊκό ή παραδοσιακό, βιόλα, βιολοντσέλο, φλάουτο, όμποε, κλαρινέτο, φαγκότο, σαξόφωνο, κόρνο, τρομπέτα, τρομπόνι, τούμπα, ακορντεόν, κιθάρα, λαούτο, ούτι, σαντούρι, κανονάκι, κλαρίνο, κρουστά – ευρωπαϊκά ή παραδοσιακά, μπουζούκι, μπαγλαμάς, κλπ).

Ωρολόγιο - Αναλυτικό Πρόγραμμα Ενιαίου Μουσικού Λυκείου

Τα μαθήματα γενικής παιδείας είναι τα αντίστοιχα με αυτά ενός ημερησίου ενιαίου Λυκείου.

Η μουσική παιδεία περιλαμβάνει μαθήματα:

Ευρωπαϊκής Μουσικής (θεωρίας και οργάνου)

1) Θεωρητικά: Στα θεωρητικά μαθήματα ευρωπαϊκής μουσικής ανήκουν η Αρμονία, ο Έλεγχος Μουσικών Ακουστικών Ικανοτήτων (dictée) και μόνο για την Α΄ Λυκείου επιπλέον το μάθημα της Ιστορίας – Μορφολογίας – Οργανογνωσίας.

2) Όργανο: Οι μαθητές παρακολουθούν για δύο ώρες την εβδομάδα το όργανο επιλογής τους (το οποίο είχαν επιλέξει από τις τάξεις του γυμνασίου) και για μία ώρα την εβδομάδα υποχρεωτικό πιάνο μόνο για την Α' Λυκείου.

Μουσικά Σύνολα

Μουσικά σύνολα συγκροτούνται από το κάθε Μουσικό Σχολείο ανάλογα με τις δυνατότητες και οι μαθητές οφείλουν να συμμετάσχουν σε κάποιο από αυτά.

Τέτοια σύνολα μπορεί να είναι:

• Χορωδία ευρωπαϊκής μουσικής
  • Ορχήστρα ευρωπαϊκής μουσικής