Αρχική Καινοτόμα Προγράμματα Αυστραλία

Αρχιεπίσκοπος Αυστραλίας: Ομιλία σε μαθητές από τη Λάρισα (ΦΩΤΟ)

Στην Αυστραλία βρέθηκαν μαθητές του Μουσικού Σχολείου Λάρισας που συναντήθηκαν με τον Αρχιεπίσκοπο Αυστραλίας Στυλιανό, ο οποίος τους μίλησε για το έργο της Ορθόδοξης Εκκλησίας στο μακρινό αυτό τόπο.

Η ανακοίνωση της Αρχιεπισκοπής αναφέρει:

Από την επίσκεψιν των μαθητών του Μουσικού Σχολείου Λαρίσης εις τα εν Σύδνεϋ Κεντρικά Γραφεία της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αυστραλίας και τον Καθεδρικόν Ιερόν Ναόν του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου, όπου ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Αυστραλίας κ.κ. Στυλιανός, απηύθυνε θερμό καλωσόρισμα εις τους μαθητάς και τους συνοδούς Εκπαιδευτικούς αυτών, καθώς και εις την Περιφερειακήν Διευθύντρια Εκπαιδεύσεως Θεσσαλίας κα Ελένην Αναστασοπούλου, η οποία εκπροσωπούσε και το Υπουργείον Παιδείας.

Ο Σεβασμιώτατος ανέλυσε εις τους μαθητάς την δομήν της Ιεράς Αρχιεπισκοπής μας, καθώς και τα της Θεολογικής Σχολής του Απ. Ανδρέου και την σπουδαιότητά της διά την Ομογένειαν της Αυστραλίας. Να σημειωθεί ότι οι περίπου 30 μαθητές και οι συνοδοί των, ήταν προσκεκλημένοι από το Τμήμα Φιλοσοφικών, Ιστορικών και Διεθνών Σπουδών του εν Μελβούρνη Πανεπιστημίου Monash, το οποίον διωργάνωσε το 19ον Συνέδριον Βυζαντινολογίας, και εις το οποίον οι μαθηταί απέδωσαν Βυζαντινούς ύμνους και παραδοσιακά τραγούδια.

Students from the Musical School of Larisa entertain the Greek-Australian community

pause

PODCAST

greek_170227_638489.mp3

mute

A musical program based on the Greek cinema as well as traditional Greek music and dances will be presented to the Greek-Australian community by the Musical School of Larisa, that is currently touring Australia. The group will make several appearances in Melbourne and Sydney. Mr Yiannis Makrigiannis who is in charge of the group as well as Ms Froso Ktistakis spoke to Maria-Stella Papageorgiou about the aim of the tour and the events that will take place.

Στην Αυστραλία το Μουσικό Σχολείο Λάρισας ? Συναντήθηκε με την Ποντιακή Κοινότητα Μελβούρνης και Βικτώριας

Pontos News