Αρχική Εικαστικά Η λευκή μάσκα

Μάθημα:  χαρτοκοπτική

Θέμα: «Η λευκή μάσκα»

Επισκόπηση μαθήματος:

Είναι ένα εύκολο και γρήγορο μάθημα για την περίοδο πριν τις αποκριές. Είναι κατάλληλο για τις «μικρές» τάξεις. Οι μαθητές παρατηρούν το σχήμα του προσώπου, μαθαίνουν για τις έννοιες οβάλ, χαρακτηριστικά προσώπου, εκφράσεις κλπ. Επίσης για το τι σημαίνει ανάγλυφο και πως μπορούν να το δημιουργήσουν με χαρτί. Τέλος κατασκευάζουν την δική τους μάσκα.

Διάρκεια του μαθήματος:

Ένα 45΄

Εκπαιδευτικοί Στόχοι:

Ο μαθητής

• Να μελετήσει το πρόσωπο και τα χαρακτηριστικά του
  • Να παρατηρήσει τις αλλαγές έκφρασης στο πρόσωπο
  • Να μάθει για το ανάγλυφο από χαρτί
  • Να κατασκευάσει την λευκή μάσκα του

Υλικά:

• Χαρτί λευκό από το μπλοκ ακουαρέλας

• Μολύβια

• Ψαλιδάκια

• Κόλλα

Πλάνο διδασκαλίας:

Προτρέπουμε τα παιδιά να παρατηρήσουν το πρόσωπο του διπλανού τους και να ανακαλύψουν το σχήμα του, την συμμετρία των χαρακτηριστικών, τις αναλογίες του. Μιλάμε για τις εκφράσεις και πως αυτές αλλάζουν το πρόσωπο: θυμωμένο, χαρούμενο, λυπημένο κλπ. Μοιράζουμε ψαλίδια και κόλλες, ζητάμε από τα παιδιά  να διπλώσουν το χαρτί τους κατακόρυφα και να κόψουν ένα οβάλ, να «κόψουν» τα και το στόμα. Με τα χαρτιά που αφαιρέθηκαν δείχνουμε πώς να δημιουργήσουν ανάγλυφα: διπλώνοντας το χαρτί για να προεξέχει, περιστρέφοντας γύρω από το μολύβι για να κατσαρώσει , διπλώνοντας σαν ακορντεόν, τυλίγοντας μια λωρίδα σαν κοχλία κλπ. ¨όλα αυτά κολλιούνται πάνω στο πρόσωπο μάσκα. Δεν χρωματίζουμε για να δώσουμε έμφαση στην έννοια του ανάγλυφου.

Κλείσιμο:

Τα παιδιά «φοράνε την μάσκα τους και μιλάνε για αυτή ή κάνουμε έκθεση μάσκας πάνω σε χρωματιστό ή μαύρο φόντο. Οι μαθητές μιλάνε για τους τρόπους που ανακάλυψαν να κάνουν με το χαρτί ανάγλυφο.

Πηγές:

Εκδόσεις: The Human Face by Brian Bates, John Cleese