Αρχική Δραστηριότητες ΠΡΩΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ

ΠΡΩΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ

Το πρώτο βραβείο στην κατηγορία των μαθητών Λυκείου απέσπασε το Μουσικό Σχολείο Λάρισας με τη συμμετοχή της μαθήτριας Μαρίας-Ευαγγελίας Παπαδημητρίου στον μαθητικό διαγωνισμό

"200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση - Τιμώντας τους Θεσσαλούς Νεομάρτυρες του 1821" που διοργάνωσε η Ιερά Μητρόπολις Λαρίσης και Τυρνάβου σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσσαλίας.

Οι μαθητές κλήθηκαν να συντάξουν ένα κείμενο ή να σχεδιάσουν ένα ψηφιακό video μελετώντας τον βίο δύο Νεομαρτύρων, του αγίου Ιωάννου του Μονεμβασιώτου και του αγίου Γεωργίου εκ Ραψάνης, "οι οποίοι αποτελούν πρότυπα για τη σημερινή εποχή, όπου το κύρος και οι αξίες βάλλονται διαρκώς ή γιατί αποτελούν πρότυπα μίμησης και ενθάρρυνσης για τον πνευματικό αγώνα των νέων, αλλά και σταθερότητας για τα Όσια και τα Ιερά της Πίστης και της Πατρίδας μας", όπως αναφερόταν στην προκήρυξη του διαγωνισμού.

Το σχολείο μας συγχαίρει τις μαθήτριες που συμμετείχαν στον διαγωνισμό Πηνελόπη Γιώτα (Γ' λυκείου), Σουμέλα Μορβατίδου (β΄ γυμνασίου) και ιδιαιτέρως τη μαθήτρια Μαρία-Ευαγγελία Παπαδημητρίου
(Β΄ λυκείου) για το 1ο βραβείο που κέρδισε με το εξαιρετικό βίντεο που επιμελήθηκε!

Η τελετή βράβευσης πραγματοποιήθηκε στις 21 Οκτωβρίου 2021 στον Ι.Ν.Αγίου Νικολάου Λαρίσης, στο πλαίσιο Επιστημονικού Συνεδρίου για τους Νεομάρτυρες του Γένους μας παρουσία του σεβαστού μητροπολίτη μας κ. Ιερωνύμου και άλλων κληρικών, καθώς και καθηγητών πανεπιστημίου.

Τον διαγωνισμό στο σχολείο μας συντόνισαν οι καθηγήτριες Βασιλική Κοσμάνου και Ελένη Μακροπούλου.