mod_vvisit_counterΣύνολο1201326

Αρχική Δραστηριότητες European School Radio, Το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο

Στο Μουσικό Σχολείο Λάρισας υλοποιούνται κάθε χρόνο πολυάριθμα πολιτιστικά προγράμματα, πραγματοποιούνται εκδηλώσεις, εθελοντικές δράσεις, συνεργασίες με δημόσιους φορείς και Πανεπιστήμια της χώρας και του εξωτερικού. Στα καλλιτεχνικά, και όχι μόνο, δρώμενα προστίθενται πλούσια αφιερώματα, καθώς και συμμετοχές σε διαγωνισμούς.

Η ανάγκη εξωστρέφειας του Σχολείου για τη διάχυση των καλών πρακτικών και των καινοτόμων δράσεων στρέφει και πάλι την προσοχή των εκπαιδευτικών και των μαθητών στο EuropeanSchoolRadio.

Το«EuropeanSchoolRadio, Το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο» λειτουργεί ως ένας διαδικτυακός ραδιοφωνικός σταθμός με κοινό ραδιοφωνικό πρόγραμμα για όλα τα σχολεία της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.Το ραδιόφωνο μπορεί να διαδραματίσει έναν σημαντικό επικοινωνιακό ρόλο και αποτελεί εργαλείο έκφρασης για τους μαθητές του Σχολείου, ενεργοποιώντας πολυάριθμες δεξιότητες.

Το ραδιοφωνικό μας προφίλ δημιουργήθηκε για πρώτη φορά το 2018 και τώρα, το Μουσικό Σχολείο Λάρισας επανέρχεται στο ραδιοφωνικό προσκήνιο.

Μια σύντομη περιήγηση, στον παρακάτω σύνδεσμο:

(*Για πληροφορίες σχετικά με την παραγωγή ραδιοφωνικών εκπομπών απευθυνθείτε στους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς: Νικόλαο Έξαρχο, Δημήτρη Καραβίδα, Παρασκευή Καραγιάννη, Σοφία Κόκκινου, Θεόδωρο Κότσιφα, Ελένη Κουτή, Ευφροσύνη Κτιστάκη, Αλέξανδρο Σδρόλια, Γεώργιο Σιαφάκα.)