mod_vvisit_counterΑυτό το μήνα19560

Αρχική Δραστηριότητες EuropeanSchoolRadio

Το Μουσικό Σχολείο Λάρισας, μέσα από τη φιλόξενη κοινότητα του Μαθητικού Διαδικτυακού Ραδιοφώνου,EuropeanSchoolRadio, στην οποία είναι μέλος από το 2018, συνεχίζει τις ραδιοφωνικές εκπομπές του, παρουσιάζοντας τη δράση μας με τίτλο “Μικρά Ασία: Ιχνηλατώντας αιώνιες μνήμες”

Η εκπομπή που θα ακούσετε είναι αποτέλεσμα δύο παραγωγών του Μουσικού Σχολείου Λάρισας που δημιουργήθηκαν το σχολικό έτος 2021 – 2022 από τους μαθητές της Β Λυκείου με αφορμή τη  συμπλήρωση  100  χρόνων  από  την  Μικρασιατική  καταστροφή  του  1922.

Οι μαθητές, αφού ήρθαν σε επαφή με την πλούσια πολιτιστική και  πνευματική  κληρονομιά  του  Προσφυγικού  Ελληνισμού  της  Μικρασίαςμέσα  από  ιστορικές  πηγές  και  μέσα  από  βιωματική  μάθηση,  εκφράστηκαν καλλιτεχνικά και δημιούργησαν με ομαδοσυνεργατικό πνεύμα την ταινία με τίτλο: “Μικρά Ασία: Ιχνηλατώντας αιώνιες μνήμες”, το σενάριο της οποίας βασίστηκε σε προσωπικές μαρτυρίες.

Η ταινία έλαβε μέρος στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Έκφρασης & Δημιουργίας με θέμα: «ΧαίρεΜικρασία-100χρόνιαξεριζωμούαπόταματωμέναχώματα» τουΠροκοπείου Πολυδύναμου Εκκλησιαστικού Κέντρου της Ιεράς Μητροπόλεως Νέας Κρήνης & Καλαμαριάςκαι διακρίθηκε, αποσπώντας τιμητικό έπαινο. Επίσης, τα τραγούδια της προαναφερθείσας ταινίας συμπεριλήφθηκαν στη δημιουργία ενός ψηφιακού χάρτη με τίτλο: «Από τη Σμύρνη…στην Ελλάδα. Μια αφήγηση από το Μουσικό Σχολείο Λάρισας». Η μαθητική δημιουργία απέσπασε επίσης τιμητικό έπαινο για τη συμμετοχή της στον διαθεματικό μαθητικό διαγωνισμό με θέμα: “Προσφυγικά Μονοπάτια – χαρτογραφώντας τις ιστορίες των προσφύγων 100 χρόνια μετά το 1922” που διεξήγαγε η SPOTLIGHT ON INNOVATION (SPOTIN) ΑΜΚΕ.

Συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες:

Ακριβούλη Θεοδώρα-Μαρία, Αμελίμπια-Περρής Νέστωρ, Αναστασιάδη Έλενα, Αραμπατζή Χαρίκλεια, Ασλανίδης Αναστάσιος, Γεωργιλά-Νέμα Χριστίνα, Γιαννακίδου Ειρήνη, Γκανάς Σπυρίδων, Γκερμπεσιώτη Ζωή,  ΓουλούληΛιλίκα, Δαρδιώτη Ευαγγελία, Δασκαλοπούλου Νικολέτα, Δαυλής Θεόδωρος, Δεδικούση Μαρία, Δημοπούλου Μαρίνα-Ελευθερία, Διονυσίου Ηλίας, Δράκου Ηλιάνα, Ευστρατίου Δημήτριος, Ζαχαριάδη Σοφία-Αναστασία, Ζιώζια Αίγλη, Θεοδωροπούλου Ευαγγελία-Μαρία, Ιωαννίδης Απόστολος, Καμπά Ιωάννα, Καρατόλιου Θεοφανία, Κασκαμπάς Αθανάσιος-Παναγιώτης, Καστόρης Γεώργιος, Κατσάνου Μαρία-Χριστίνα, Κατσιμαγκλής Ορέστης-Δημήτριος, Κουλιοπούλου Ανδρομάχη, Κούρτης Πέτρος, Κουτσιούλη Αικατερίνη-Ελευθερία, Μασούρας Άγγελος, Μερτζανίδη Δέσποινα, Μητούλας Βίκτωρ, Μπαλατζάρα Ιωάννα, Μπριάζα Παρασκευή, Νιζισκιώτη Αλεξάνδρα, Ντάφη Φανή, Παληγιάννη Ελευθερία-Βαλεντίνη, Παναγιώτου Φωτεινή-Λυδία, Παντέρα Αντωνία, Παντικίδης Ευστράτιος, Παπαδημητρίου Μαρία-Ευαγγελία, Παπακώστα Άννα, Παπαλεξίου Δήμητρα, Παρασκευά Αγγελική, ΠέιουΡαφαηλία-Μαρία, Πολύζου Αγγελίνα, Ρήτα Βάια, Σδρόλια Ιωάννα, Σιμιτσή Παρασκευή, Σιμιτσής Μηνάς,  Σιόζιος Κωνσταντίνος, Σίσκου Μιχαέλα-Μαρία, Σταβάρα Ειρήνη, Τάχου Χριστίνα, Τέτσικα Εύα, Τζαφόλια Γεωργία, Τζίκας Άγγελος-Χρήστος, Τούλη Ευδοκία, Τουφεξή Ναταλία, Τσακνάκης Αντώνιος, Τσαμτσαρίδου Σοφία, Τσιμούλη Εβελίνα, Φωτίου Γεώργιος.

Οι ηχογραφήσεις και οι βιντεοσκοπήσεις των παραπάνω τραγουδιών πραγματοποιήθηκαν στον Ιερό Ναό Προφήτη Ηλία Λάρισας με τη στήριξη του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Λαρίσης και Τυρνάβου κ. Ιερωνύμου τον οποίον ευχαριστούμε θερμά.

Υπεύθυνοι Καθηγητές: Παρασκευή Καραγιάννη, Ευφροσύνη Α. Κτιστάκη, Βασιλάκης Νίκου, Αθανάσιος Καλαμπάκας, Σταυρούλα Πραντσούδη, Ιωάννης Μακρυγιάννης, Σταμάτης Μαλάκος, Δέσποινα Σπυριδάκη.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την εκπομπή μας, την Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2022 και ώρα 13:00, κάνοντας χρήση του παρακάτω συνδέσμου. Η εκπομπή θα είναι διαθέσιμη οποιαδήποτε στιγμή μετά από την παραπάνω ημερομηνία.

……………………………………………………………………………………………………………

Επίσης, είναι πάντοτε διαθέσιμηη ήδη αναρτημένη εκπομπή μας με τίτλο «Οι  Ήρωες του 1821 μέσα από τις Τέχνες», κάνοντας χρήση του παρακάτω συνδέσμου