mod_vvisit_counterΑυτή την εβδομάδα2004
mod_vvisit_counterΠρηγούμενος μήνας19424
mod_vvisit_counterΣύνολο1492093

Αρχική Δραστηριότητες Τα σχολεία εκπέμπουν στην ΕΡΤ. 1ο Βραβείο!!!!!

1ο Βραβείο για το Μουσικό Σχολείο Λάρισας στην τελετή βράβευσης των Μαθητικών Διαγωνισμών Οπτικοακουστικής Δημιουργίας «Τα σχολεία εκπέμπουν στην ΕΡΤ»

Την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου 2023 πραγματοποιήθηκε  στο Ραδιομέγαρο της Αγίας Παρασκευής η τελετή βράβευσης του 2ου, του 3ου και του 4ου Διεθνούς Μαθητικού Διαγωνισμού Οπτικοακουστικής Δημιουργίας «Τα Σχολεία εκπέμπουν στην ΕΡΤ».

Το Μουσικό Σχολείο Λάρισας συμμετείχε, στην τελετή βράβευσης των Μαθητικών Διαγωνισμών με την ταινία «Ήρωες της Ελληνικής Επανάστασης του 1821 μέσα από τις Τέχνες», η οποία φιλοτεχνήθηκε από μαθητές του Μουσικού Σχολείου Λάρισας κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2020-21 αποσπώντας το 1ο Βραβείο στην κατηγορία για τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση/Λύκεια του 3ου Διεθνούς Μαθητικού Διαγωνισμού.

Στην εκδήλωση καλωσόρισε τους παρευρισκόμενους, αλλά και όσους την παρακολουθούσαν μέσω του live-streamingΕικόναστο ertnews.gr, ο Βασίλης Αλεξόπουλος, Διευθυντής του Αρχείου της ΕΡΤ. Ακολούθησε μαγνητοσκοπημένος χαιρετισμός της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων Νίκης Κεραμέως. Διαβάστηκε επίσης μήνυμα της Υφυπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, Ζέττας Μακρή ενώ η Αναπληρώτρια Προϊσταμένη Διεύθυνσης Υποστήριξης Προγραμμάτων και Εκπαίδευσης για την Αειφορία του Υπουργείου, Μόνικα Καραμαλάκου-Λάππα υπογράμμισε τη σημασία της διείσδυσης των νέων τεχνολογιών στο σημερινό σχολείο. Τον τρόπο λειτουργίας του διαγωνισμού, που έχει γίνει πλέον θεσμός, παρουσίασε η Προϊσταμένη Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του ΥΠΑΙΘ, Σοφία Παπαδημητρίου. Εκ μέρους της κριτικής επιτροπής του διαγωνισμού «Τα σχολεία εκπέμπουν στην ΕΡΤ», μίλησε ο σκηνοθέτης της ΕΡΤ, Τάκης Σακελλαρίου.

H τελετή βράβευσης διανθίστηκε με την προβολή αποσπασμάτων των μαθητικών δημιουργιών, που γέμισαν συγκίνηση την αίθουσα.

Σκοπός του διαγωνισμού ήταν η αξιοποίηση και χρήση των οπτικοακουστικών τεκμηρίων του Αρχείου της ΕΡΤ στη δημιουργία μαθητικών ταινιών μικρού μήκους, ώστε να αναδειχθεί η οπτικοακουστική μας κληρονομιά με τη ματιά των νεότερων γενεών. Διοργανώθηκε από την Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων σε συνεργασία με το Αρχείο της Ε.Ρ.Τ. Α.Ε., ένα επιπλέον δυναμικό μαθησιακό εργαλείο για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς. Ο διαγωνισμός απευθυνόταν σε μαθητές και μαθήτριες όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων της Ελλάδας και της Ομογένειας, δημόσιων και ιδιωτικών.

Η μαθητική ταινία «Ήρωες της Ελληνικής Επανάστασης του 1821 μέσα από τις Τέχνες» των μαθητών του Μουσικού σχολείου Λάρισας  αξιολογήθηκε από επταμελή διεπιστημονική κριτική επιτροπή, αποτελούμενη από ειδικούς σε θέματα ψηφιακής και οπτικοακουστικής δημιουργίας και στελέχη της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και ως βραβευθείσα αναρτήθηκε στους διαδικτυακούς τόπους της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και του Αρχείου της ΕΡΤ και έλαβε τη Σφραγίδα Ποιότητας «i-create-Διάκριση». Η Σφραγίδα Ποιότητας «i-create» σηματοδοτεί ότι η ψηφιακή μαθητική δημιουργία έχει αξιολογηθεί επιτυχώς με συγκεκριμένα κριτήρια αξιολόγησης που ορίστηκαν από την Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων  και υποβλήθηκε στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών δράσεων που αναπτύσσονται από την Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση σε συνεργασία με Πανεπιστήμια, Ινστιτούτα και δημόσιους ή άλλους έγκριτους φορείς με την έγκριση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ).

Η διάκριση αυτή αποτελεί τεράστια τιμή τόσο για την οικογένεια του Μουσικού μας Σχολείου όσο και για την πόλη μας. Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές μας, οι οποίοι απέδειξαν περίτρανα ότι το ανήσυχο νεανικό πνεύμα και η αστείρευτη δημιουργικότητά τους αποτελούν αναντίρρητα  το όχημα ανάδειξης της ιστορικής και πολιτισμικής μας κληρονομιάς.

Οι μαθητές που συμμετείχαν στη δημιουργία της ταινίας είναι οι:

Αμελίμπια-Περρής Νέστωρ, Αραμπατζή Χαρίκλεια, Γκερμπεσιώτη Ζωή, Γουλούλη Αγλαΐα, Δαυλής Θεόδωρος, Δεδικούση Μαρία, Δημοπούλου Μαρίνα-Ελευθερία, Ιωαννίδης Απόστολος, Καμπά Ιωάννα, Πολύζου Αγγελική, Σίσκου Μιχαέλα-Μαρία, Τάχου Χριστίνα, Τέτσικα Ευαγγελία, Τζίκας Άγγελος-Χρήστος, Τούλη Ευδοκία, Τουφεξή Ναταλία, Τσακνάκης Αντώνιος, Τσαμτσαρίδου Σοφία, Τσιμούλη Ευαγγελία-Μαρία, Φωτίου Γεώργιος, Παπαμιχάλης Μιχαήλ-Άγγελος.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Καραγιάννη Παρασκευή, Κτιστάκη Α. Ευφροσύνη, Νίκου Βασιλάκης, Σπυριδάκη Δέσποινα.

Στους ακόλουθους συνδέσμους, οι οποίοι παραπέμπουν στο ψηφιακό λεύκωμα του 3ου Διεθνούς Μαθητικού Διαγωνισμού Οπτικοακουστικής Δημιουργίας «Τα σχολεία εκπέμπουν στην ΕΡΤ» και στο αποθετήριο Φωτόδεντρο/i-create, μπορείτε να δείτε τη διακριθείσα μαθητική δημιουργία του Μουσικού Σχολείου Λάρισας: