mod_vvisit_counterΠρηγούμενος μήνας19424

Αρχική Δραστηριότητες Το Μουσικό Σχολείο Λάρισας στην Αθήνα

Την Αθήνα επισκέφτηκαν στις 10-11 Μαρτίου μαθητές και μαθήτριες της Α΄ Λυκείου του Μουσικού Σχολείου Λάρισας στο πλαίσιο του προγράμματος «Κάτω Ιταλία: Ελληνισμός και πολιτισμική κληρονομιά» με υπεύθυνες τις καθηγήτριες Βασιλική Τσιγάρα και Βασιλική Κοσμάνου. Η εκπαιδευτική επίσκεψη είχε σκοπό την μελέτη βασικών σταθμών του Ελληνικού πολιτισμού, μέσα από τον πλούτο που εκτίθεται στα ελληνικά μουσεία, καθώς και τη βιωματική προσέγγιση μέσα από παρακολούθηση εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

Ειδικότερα, την πρώτη μέρα τα παιδιά ξεναγήθηκαν στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο (εικ.1) και παρατήρησαν συγκεκριμένα εκθέματα από την εποχή του Κυκλαδικού πολιτισμού μέχρι τα ρωμαϊκά χρόνια, ενώ στάθηκαν ιδιαίτερα στον Μηχανισμό των Αντικυθήρων. Έπειτα στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο (εικ.2) είδαν και μελέτησαν διάφορα εκθέματα συλλογών, όπως εικόνες, τοιχογραφίες, ψηφιδωτά, γλυπτά, κεραμικά κλπ.

Ακόμη, μπροστά από τη Βουλή των Ελλήνων, είδαν την αλλαγή φρουράς στο μνημείο του Αγνώστου Στρατιώτη, και διέσχισαν την Πλατεία Συντάγματος για μια μεσημεριανή βόλτα στην οδό Ερμού. Το απόγευμα προσκύνησαν στην Μητρόπολη Αθηνών κατά τη διάρκεια των Β΄ Χαιρετισμών, ενώ κατά την περιήγησή τους στο κέντρο χάρηκαν τον περίπατο περιμετρικά της Ακρόπολης, στο Θησείο, το Μοναστηράκι και την Πλάκα, κλείνοντας τη μέρα δειπνώντας σε ταβέρνα της περιοχής.

Την δεύτερη μέρα στο Μουσείο Λαϊκής Τέχνης και Παράδοσης «Αγγελική Χατζημιχάλη» (τριώροφη κατοικία της από το 1925) στην Πλάκα, τους υποδέχτηκε με ξεχωριστή φιλοξενία η κ. Σταυρούλα Πισιμίση, διευθύντρια του Μουσείου και λαογράφος (εικ.3). Εκεί, παρουσίασε τη ζωή και το έργο της λαογράφου και συγγραφέα Αγγελικής Χατζημιχάλη (1895-1965), μιας εμβληματικής γυναίκας που πρόβαλε – μεταξύ άλλων – την αξία της χειρωνακτικής τέχνης στη χώρας μας. Τα παιδιά είδαν την έκθεση των λαογραφικών αντικειμένων του Μουσείου και ξεναγήθηκαν στη μόνιμη έκθεση για τους Σαρακατσάνους, τους οποίους μελέτησε από κοντά η Α.Χατζημιχάλη, ζώντας μαζί τους για μεγάλο χρονικό διάστημα στην ύπαιθρο.

Στη συνέχεια επισκέφτηκαν το – πλούσιο σε εκθέματα – Μουσείο Ελληνικών Λαϊκών Οργάνων «Φοίβος Ανωγειανάκης» και παρατήρησαν όλα τα είδη μουσικών οργάνων της Ελλάδας (χορδόφωνα, αερόφωνα, μεμβρανόφωνα και ιδιόφωνα) καθώς και μουσικά αντικείμενα. Εκεί είδαν και τη λύρα του Νίκου Ξυλούρη (εικ.4) και άκουσαν δημοτικά τραγούδια.

Στο Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας «Κώστα Κοτσανά» αργά το μεσημέρι οι μαθητές παρακολούθησαν δύο εκπαιδευτικά προγράμματα για «Τα αρχαία ελληνικά μουσικά όργανα και παιχνίδια» και για την «Αρχαία Ελληνική Τεχνολογία» συμμετέχοντας ενεργά (εικ.5) με την καθοδήγηση εξαιρετικών ξεναγών. Στο πρώτο είδαν από κοντά την αρχαία λύρα, κιθάρα, βάρβιτο, σάλπιγγα, και άλλα μουσικά όργανα, έπαιξαν παιχνίδια (εικ.6) και προσέγγισαν τα αρχαία ελληνικά μαθηματικά μέσα από τις εφευρέσεις του Πυθαγόρα, του Αρχιμήδη, του Ήρωνος, του Κτησίβιου κ.ά.

Ήταν ένα εκπαιδευτικό διήμερο στην πρωτεύουσα που σίγουρα τους έδωσε πολλές γνώσεις και εμπειρίες!

athina1

athina3