Αρχική Δραστηριότητες ΔΙΑΖΩΜΑ/επιστολή κ. Σταύρου Μπένου

Αθήνα, 16 Ιουνίου 2016

Αξιότιμε κ. Διευθυντά,

Με πολλή χαρά πληροφορηθήκαμε τη βράβευση των μαθητών σας στον διαγωνισμό που διοργάνωσε η ΕΡΤ σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού και το Σωματείο «Διάζωμα».

Η δράση «Οι μαθητές μας ξεναγούν στα αρχαία θέατρα» που αφορά την εικονική ξενάγηση σε αρχαία θέατρα της Ελλάδας από μαθητές με τη δημιουργία ολιγόλεπτων ερασιτεχνικών βίντεο καθώς και η δράση «Υιοθεσία αρχαίων θεάτρων. Μαθητές ξεναγούν μαθητές στα αρχαία θέατρα» που υλοποιήθηκε με επιτυχία και αυτή τη χρονιά από σχολεία της Π/θμιας και της Β/θμιας Εκπαίδευσης (το υλικό έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του «Διαζώματος» (www.diazoma.gr, Μαθητές ξεναγοί στα αρχαία θέατρα, Σχολικό έτος 2015-2016), επιβεβαιώνουν με τον καλύτερο τρόπο την επιδίωξη της εκπαιδευτικής κοινότητας να διαπλάσει τους συνειδητούς κληρονόμους της παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς σας.

Ο πρόεδρος  του  Διαζώματος

Σταύρος Μπένος