Αρχική Εργασίες Μαθητών Διάκριση μαθητών

Διάκριση μαθητών του Μουσικού Σχολείου Λάρισας στο 1ο Πανελλήνιο Διαδικτυακό Μαθηματικό Μαθητικό Φεστιβάλ

Στις 7 και 8 Απριλίου 2021 υπό την επίβλεψη και οργάνωση του συντονιστή εκπαιδευτικού έργου Μαθηματικών Θεσσαλίας  κ. Μπουραζάνα Κωνσταντίνου πραγματοποιήθηκε το 1ο πανελλήνιο Διαδικτυακό Μαθηματικό Μαθητικό Φεστιβάλ με ομιλητές τους εξέχοντες επιστήμονες κκ.Κωνσταντίνο Γουργουλιάνη καθηγητή του Παν. Θεσσαλίας Κωνσταντίνο Δασκαλάκη καθηγητή του ΜΙΤ Άρη Μαυρομάτη καθηγητή του Παν. Δυτικής Μακεδονίας και Αθανάσιο Φωκά καθηγητή του Πανεπιστημίου του Cambridge.

Μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν στο διαγωνισμό γρίφων του Φεστιβάλ, στον οποίο έλαβαν μέρος περίπου 20.000 μαθητές από όλη τη χώρα.

Οι μαθητές του σχολείου μας που διακρίθηκαν είναι οι:

Από το Γυμνάσιο
α1:
Αραμπατζής Αλέξης

α2: Κουτσιούλη Κων/να-Μαρία, Μερτζανίδη Δέσποινα,  Μόκας Ανδρέας, Οικονόμου Θωμάς

α3: Πορναρά Μαρία-Ειρήνη, Ριζούλη Αικατερίνη, Σαμαρίνας Κων/νος, Σπανός Κων/νος

β1: Δημοβέλης Παντελεήμων-Μάριος, Δημοβέλης Χαρίλαος-Νικόλαος

β3: Σχοινάς Παύλος, Στεργίου Ανθή

γ1: Γκερμπεσιώτη Ευαγγελία

γ3: Σίσκου Ανδριάννα, Χαλκιάς Νικόλαος

Από το Λύκειο

Α1: Γκερμπεσιώτη Ζωή

Β2: Οικονόμου Γεωργία

Β3: Χαδουλού Δέσποινα

Επίσης,   αξίζει να αναφέρουμε ότι video δημιουργίας των μαθητών Αποστόλη Ζιούρα και Γιάννη Καλαμπάκα άνοιξε το φεστιβάλ, ενώ παρουσιάστηκε και video δημιουργίας της μαθήτριας Στέλλας Εμμανουηλίδου. Και στα δύο, η μουσική σύνθεση είναι του μαθητή Γιώργου Σοφρά και συμμετείχαν μαθητές του τμήματος Β1 Λυκείου.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές μας για τη συμμετοχή τους, για τη διάκρισή τους στο  φεστιβάλ αλλά και στους μαθηματικούς τους: Ζέρβα Νικόλαο, Κουτσιούλη Νικόλαο, Σκαμπαρδώνη Χρυσαυγή και Τουρναβίτη Αλεξία για την εξαιρετική δουλειά τους. Αξίζει να σημειωθεί ότι συντονιστές στη δημιουργία των video ήταν ο Κουτσιούλης Νικόλαος και η Τουρναβίτη Αλεξία.

Οι δημιουργίες των μαθητών είναι στους συνδέσμους που ακολουθούν