Αρχική Μουσικά Σύνολα Δωρεάν μεταδόσεις από την Εθνική Λυρική Σκηνή:

Δωρεάν μεταδόσεις από την Εθνική Λυρική Σκηνή:

Οι παραστάσεις της εβδομάδας Έξι νέες παραστάσεις προστίθενται στο πρόγραμμα δωρεάν μεταδόσεων της Εθνικής Λυρικής Σκηνής από την Τετάρτη 22 Απριλίου.

Το πρόγραμμα δωρεάν μεταδόσεων παραστάσεων της Εθνικής Λυρικής Σκηνής από την τηλεόραση της ΕΡΤ2 και μέσω του διαδικτύου συνεχίζεται.

Η βασίλισσα των ξωτικών, Φωτο Ανδρέας Σιμόπουλος Πηγή: www.lifo.gr

Τετάρτη 22/4 στις 20.00: Η βασίλισσα των ξωτικών στο nationalopera.gr

Από 22 έως 30 Απριλίου θα μεταδοθούν:

Η βασίλισσα των ξωτικών, Το αηδόνι του αυτοκράτορα, Ο μικάδος, η Σατανερί, Ο πρίγκιπας Ιβάν και το πουλί της φωτιάς στο nationalopera.gr καθώς και ο Ναμπούκκο στην ΕΡΤ2.

Συνολικά τις τέσσερις πρώτες μεταδόσεις της ΕΛΣ (Κάρμεν, Ρεσιτάλ Δημήτρη Πλατανιά, Λίμνη των κύκνων και Νυχτερίδα) παρακολούθησαν πάνω από 350.000 θεατές μέσα από το nationalopera.gr, το κανάλι της ΕΛΣ στο YouTube, τη σελίδα της ΕΛΣ στο Facebook και στην ΕΡΤ2 και το WEBTV της ΕΡΤ.

Το πρόγραμμα των μεταδόσεων συνεχίζεται έως τις 30 Απριλίου με τις ακόλουθες παραγωγές:

Παρασκευή 24/4 στις 20.00: Το αηδόνι του αυτοκράτορα στο nationalopera.gr

Σάββατο 25/4 στις 23.00: Ναμπούκκο στην ΕΡΤ2, το WEBTV της ΕΡΤ & το nationalopera.gr

Κυριακή 26/4 στις 20.00: Ο μικάδος στο nationalopera.gr

Τρίτη 28/4 στις 20.00: Σατανερί στο nationalopera.gr

Πέμπτη 30/4 στις 20.00: Ο πρίγκιπας Ιβάν και το πουλί της φωτιάς στο nationalopera.gr

Πηγή: www.lifo.gr