ΑΓΙΑΣΜΟΣ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Αγαπητά μας παιδιά, αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

ευχόμαστε καλή και δημιουργική σχολική χρονιά με υγεία για όλους!

Το διδακτικό έτος και φέτος ξεκινά μέσα σε ιδιαίτερες συνθήκες. Βασική προτεραιότητά μας αποτελεί η προάσπιση της υγείας των μαθητών/ριών, καθώς και του ανθρωπίνου δυναμικού του σχολείου μας (εκπαιδευτικών και βοηθητικού προσωπικού). Για αυτό έχει γίνει ειδικός σχεδιασμός εκ μέρους μας και απαιτείται η συνεργασία όλων.

Σας ενημερώνουμε λοιπόν ότι τη Δευτέρα, 13.09.2021 η προσέλευση των μαθητών της α τάξης γυμνασίου στο σχολείο μας θα γίνει στις 9:15 π.μ.ενώ η προσέλευση των μαθητών των υπολοίπων τάξεων στις 9.30 π.μΗ είσοδος στο σχολείο επιτρέπεται αποκλειστικά και μόνο για τους μαθητές /ριες και τους εκπαιδευτικούς. Οι γονείς–κηδεμόνες συνοδοί των μαθητών/ριών θα παραμείνουν έξω από τον αύλειο χώρο του σχολείου τηρώντας αποστάσεις ασφαλείας.

Οι μαθητές/ριες θα παραληφθούν από την είσοδο της αυλής και θα οδηγηθούν στις αίθουσες, με την καθοδήγηση υπεύθυνων καθηγητών.

Ακολούθως, θα γίνει η διανομή των σχολικών βιβλίων.

Ο καθιερωμένος Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στον αύλειο χώρο του σχολείου, με εκπροσώπους των εκπαιδευτικών και των μαθητών/μαθητριών και στη συνέχεια ο ιερέας θα επισκεφθεί όλες τις αίθουσες της σχολικής μονάδας, όπου θα παρευρίσκονται οι λοιποί μαθητές/μαθήτριες και οι εκπαιδευτικοί (σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων ).

Μετά τον αγιασμό οι μαθητές θα αποχωρήσουν από το σχολείο στις (11:30) με τα σχολικά λεωφορεία.

Η προσέλευση των μαθητών θα γίνει με βεβαίωση αρνητικού self test ή βεβαίωση εμβολιασμού ή βεβαίωση νόσησης.

Όλοι οι μαθητές /ριες, σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ και του ΥΠΑΙΘ, θα φορούν προστατευτική μάσκα.

Την Τρίτη οι μαθητές /ριες οφείλουν να βρίσκονται στο σχολείο στις 8:00 π.μ. και θα σχολάσουν στις 13:30. Στους μαθητές /ριες θα δοθούν αναλυτικές οδηγίες για την υγιεινή και ασφάλεια όλων, καθώς και για τη λειτουργία του σχολείου.

Η στενή συνεργασία σχολείου και οικογένειας αποτελεί το εχέγγυο της επιτυχίας του κοινού μας σκοπού που είναι η εξασφάλιση των βέλτιστων συνθηκών παροχής παιδείας και ασφάλειας στους μαθητές/ριες. Το σχολείο έχει προβεί στις απαραίτητες ενέργειες με βάση τις οδηγίες του ΕΟΔΥ και του ΥΠΑΙΘ, ωστόσο είναι απαραίτητο οι γονείς να φροντίσουν για την προμήθεια των παιδιών με ατομικά μέσα υγιεινής (μάσκες, απολυμαντικά μαντιλάκια κ.τ.λ.).

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Μ.Σ.Λ.

-----//-----

Μετακίνηση κατά την ημέρα του Αγιασμού

Για τους μαθητές/μαθήτριες που μετακινούνται με αστικά λεωφορεία και μένουν εντός της πόλης, ισχύουν τα παρακάτω:

Η προσέλευση των μαθητών στο Σχολείο κατά την ημέρα του Αγιασμού θα γίνει με δικά τους μεταφορικά μέσα (γονέων – κηδεμόνων).

Η αποχώρηση από το Σχολείο κατά την ημέρα του  Αγιασμού  (11:30 π.μ.) θα γίνει με τα αστικά λεωφορεία και σύμφωνα με την προφορική ενημέρωση που έχει γίνει από τους υπεύθυνους καθηγητές. Οι διαδρομές είναι ήδη αναρτημένες στην ενότητα «μετακίνηση των μαθητών».

Για τους μαθητές που εξυπηρετούνται με την γραμμή 10 του Αστικού ΚΤΕΛ, κατά την προσέλευσή τους στο σχολείο θα ισχύει δωρεάν μετακίνηση, ενώ για την αποχώρησή τους θα πρέπει να λάβουν σχετική βεβαίωση από το σχολείο.

Η μετακίνηση με τα υπεραστικά λεωφορεία την ημέρα του Αγιασμού θα πραγματοποιηθεί ως εξής:

Διαδρομή  ΧΑΛΚΗ – ΓΑΛΗΝΗ – ΠΛΑΤΥΚΑΜΠΟΣ – ΜΕΛΙΣΣΟΧΩΡΙ –ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ. Ώρα αναχώρησης από Χάλκη 8:30 π.μ.

Διαδρομή  ΓΟΝΝΟΙ – ΜΑΚΡΥΧΩΡΙ – ΚΥΨΕΛΟΧΩΡΙ – ΟΣΣΑ – ΣΥΚΟΥΡΙΟ – ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ. Ώρα αναχώρησης από Γόννους 8:00 π.μ.

Διαδρομή ΝΙΚΑΙΑ – ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ. Ώρα αναχώρησης από Νίκαια 9:00 π.μ.

Για τις διαδρομές των υπεραστικών λεωφορείων ισχύουν οι στάσεις των ΚΤΕΛ.

Η αποχώρηση των ΥΠΕΡΑΣΤΙΚΩΝ ΛΕΩΦΟΡΕΙΩΝ θα πραγματοποιηθεί επίσης στις 11:30 από το Μουσικό Σχολείο Λάρισας.

Αναφορικά με τους μαθητές που μεταφέρονται από Τύρναβο, Πλατανούλια, Φαλάνη, Δασοχώρι, & Ελευθερές με τα ταξί,  η μετακίνηση θα γίνει σύμφωνα με την προσωπική ενημέρωση -επικοινωνία.

Σε όλα τα μέσα μετακίνησης είναι υποχρεωτική η χρήση μάσκας.

Οι υπεύθυνοι καθηγητές Μετακίνησης μαθητών/ριών