Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στη Διαδικτυακή Τελετή Απονομής των βραβείων του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Έκφρασης και Δημιουργίας της Ιεράς Μητροπόλεως Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς με θέμα: «200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση – Τιμώντας τους ήρωες του 1821» που θα λάβει χώρα την Κυριακή, 17 Οκτωβρίου 2021 στις 8:00 μ.μ.

Ο Μαθητικός Διαγωνισμός υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του θεσμού «Ευγένεια 2021», υπό την αιγίδα της Ιεράς Συνόδου τη Εκκλησίας της Ελλάδος και του Υπουργείου Παιδείας.

Η εκδήλωση -λόγω του ισχύοντος υγειονομικού πρωτοκόλλου- θα πραγματοποιηθεί μέσω της πλατφόρμας Zoom.  Για τον λόγο αυτό, την ομάδα των μαθητών του Σχολείου μας που έλαβε μέρος στον διαγωνισμό και κέρδισε το 1ο Βραβείο στην κατηγορία Δημιουργία Ψηφιακού Βίντεο με την ταινία μικρού μήκους “Αναζητώντας τους 'Ηρωες του 1821 μέσα από τις Τέχνες” (ομαδικό έργο), θα εκπροσωπήσει η μαθήτρια Αγγελική Πολύζου (μαθήτρια της Β τάξης Λυκείου, σεναριογράφος-σκηνοθέτης) η οποία θα παραλάβει και το πρώτο βραβείο.

Επίσης, η μαθήτρια Ευδοκία Τούλη (μαθήτρια της Β τάξης Λυκείου) θα παραλάβει το 3ο Βραβείο στην κατηγορία Πρωτότυπη Μουσική Σύνθεση (ατομικό έργο) για τη σύνθεση “Μοιρολόι”, που απονεμήθηκε στις μαθήτριες Πολύζου Αγγελική & Τούλη Ευδοκία. Η συγκεκριμένη σύνθεση επένδυσε μουσικά τη βραβευθείσα ταινία.

Η  Γενική, Ανοιχτή για το κοινό Προβολή θα πραγματοποιηθεί μέσω της ιστοσελίδας και των ψηφιακών μέσων της Ιεράς Μητροπόλεως Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς.

Κανάλι youtube: https://www.youtube.com/channel/UCwW08kmm8SjZMfXUk7yZKCQ

Οι μαθητές που συμμετείχαν στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό και διακρίθηκαν

Αμελίμπια-Περρής Νέστωρ, Αραμπατζή Χαρίκλεια, Γκερμπεσιώτη Ζωή, Γουλούλη Αγλαΐα, Γράντης Νικόλαος, Δαυλής Θεόδωρος, Δεδικούση Μαρία, Δημοπούλου Μαρίνα-Ελευθερία, Ιωαννίδης Απόστολος, Καμπά Ιωάννα, Κοκκαλάρας  Άγγελος-Εμμανουήλ, Πολύζου Αγγελική, Ποτακίδης Παναγιώτης-Πέτρος, Σιούλα Ευδοκία, Σίσκου Μιχαέλα-Μαρία, Τάχου Χριστίνα, Τέτσικα Ευαγγελία, Τζίκας Άγγελος-Χρήστος, Τούλη Ευδοκία, Τουφεξή Ναταλία, Τσακνάκης Αντώνιος, Τσαμτσαρίδου Σοφία, Τσιμούλη Ευαγγελία-Μαρία, Φωτίου Γεώργιος, Παπαμιχάλης Μιχαήλ-Άγγελος.