ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ 2017 ΓΙΑ ΓΕΛ & ΕΠΑΛ

30-6-2017

ΙΤΑΛΙΚΑ

Β. ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΑΓΓΛΙΚΩΝ

Οι εξετάσεις στο Ειδικό Μάθημα ξένης γλώσσας «ΑΓΓΛΙΚΑ» θα διενεργηθούν στα εξεταστικά κέντρα που έχουν οριστεί από την οικεία Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΕΙΔΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ θα εξεταστούν οι υποψήφιοι που κατέθεσαν Αίτηση - Δήλωση σε Λύκεια των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσσαλίας, Ηπείρου, Δυτικής Μακεδονίας, Κεντρικής Μακεδονίας και Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης. Αναλυτικά, τα εξεταστικά αυτά κέντρα κατά Ειδικό Μάθημα για τους υποψηφίους αυτούς είναι:

Α) Για τα Ειδικά Μαθήματα «ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΣΧΕΔΙΟ» και «ΓΡΑΜΜΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ»

1. Στο Ε.Κ. του 14ου Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης (οδός Θεμιστοκλή Σοφούλη 13 και Γεωργίου Παπανδρέου, Τ.Κ. 54655 - Θεσσαλονίκη) όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από Α μέχρι και Η.

2. Στο Ε.Κ. του 30ου Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης (οδός Στρατηγού Γενναδίου 53, Τ.Κ. 54250 - Θεσσαλονίκη) όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από Θ μέχρι και ΜΑΚ.

3. Στο Ε.Κ. του 4ου Γενικού Λυκείου Καλαμαριάς (οδός Μ. Αλεξάνδρου και Αν. Θράκης, Τ.Κ. 55134 - Θεσσαλονίκη) όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΜΑΛ μέχρι και ΠΑ.

4. Στο Ε.Κ. του 3ου Γενικού Λυκείου Ευόσμου (οδός Παπάγου και Θεοδώρας, Τ.Κ. 56224 - Εύοσμος Θεσσαλονίκης) όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΠΕ μέχρι και Ω.

Β) Για το Ειδικό Μάθημα ξένης γλώσσας «ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ»

1. Στο Ε.Κ. του 20ου Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης (οδός Κλεάνθους 30, Τ.Κ. 54453 - Θεσσαλονίκη) όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από Α μέχρι και Κ.

2. Στο Ε.Κ. του 1ου Γενικού Λυκείου Συκεών (οδός Επταπυργίου 150, Τ.Κ. 56626 - Θεσσαλονίκη) όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από Λ μέχρι και ΠΑ.

3. Στο Ε.Κ. του 1ου Γενικού Λυκείου Ευόσμου (οδός Νεμέας και Θάλειας, Τ.Κ. 56224 - Θεσσαλονίκη) όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΠΕ μέχρι και Ψ.

Γ) Για το Ειδικό Μάθημα ξένης γλώσσας «ΓΑΛΛΙΚΑ»

1. Στο Ε.Κ. του 3ου Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης (οδός Αποστόλου Παύλου 28, Τ.Κ. 54634 - Θεσσαλονίκη) όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από Α μέχρι και Μ.

2. Στο Ε.Κ. του 4ου Γενικού Λυκείου Σταυρούπολης (οδός Ιθάκης - όρια Ευόσμου, Τ.Κ. 56431 - Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης) όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από Ν μέχρι και Ψ.

Δ) Για το Ειδικό Μάθημα «ΑΡΜΟΝΙΑ»

1. Στο Ε.Κ. του 2ου Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης (οδός Ικτίνου 5, Τ.Κ. 54622 - Θεσσαλονίκη) όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από Α μέχρι και ΜΠ.

2. Στο Ε.Κ. του 2ου Γενικού Λυκείου Σταυρούπολης (οδός Παπανικολή 42, Τ.Κ. 56430 - Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης) όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΜΥ μέχρι και Ψ.

Ε) Για το Ειδικό Μάθημα «ΕΛΕΓΧΟΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ»

Όλοι οι υποψήφιοι θα εξεταστούν στο Ε.Κ. του 2ου Γενικού Λυκείου Νεάπολης (Στρατόπεδο Στρεμπενιώτη, Τ.Κ. 567 01 - Νεάπολη Θεσσαλονίκης).

ΣΤ) Για το Ειδικό Μάθημα ξένης γλώσσας «ΙΤΑΛΙΚΑ»

Όλοι οι υποψήφιοι θα εξεταστούν στο Ε.Κ. του 15ου Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης (οδός Καρόλου Ντηλ 24, Τ.Κ. 54623 - Θεσσαλονίκη).

Ζ) Για το Ειδικό μάθημα ξένης γλώσσας «ΙΣΠΑΝΙΚΑ»

Όλοι οι υποψήφιοι θα εξεταστούν στο Ε.Κ. του 32ου Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης (οδός Καρδίτσας 1Α και Λευκωσίας, Τ.Κ. 54249 - Θεσσαλονίκη).

Ε. ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ

1. Οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν μαζί τους υποχρεωτικά το δελτίο εξεταζομένου και κατά προτίμηση και την αστυνομική τους ταυτότητα ή διαβατήριο.

2. Οι υποψήφιοι πρέπει να προσέρχονται στις αίθουσες εξέτασης μέχρι τις 08:00 π.μ. για όλα τα Ειδικά Μαθήματα εκτός των Ισπανικών, για το οποίο πρέπει να προσέλθουν μέχρι τις 14:30 μ.μ..

3. Ο χρόνος διάρκειας της εξέτασης των ξένων γλωσσών και της «Αρμονίας» είναι τρεις (3) ώρες και του Ελεύθερου και Γραμμικού Σχεδίου έξι (6) ώρες. Ειδικά για το μάθημα «Έλεγχος Μουσικών Ακουστικών Ικανοτήτων», διευκρινίζεται ότι η διάρκεια εξέτασης είναι περίπου είκοσι (20) λεπτά.

4. Κατά την εξέταση στο «Γραμμικό Σχέδιο» δίνεται στους υποψηφίους χαρτί σχεδίασης, που οι εξωτερικές του διαστάσεις είναι 0,50 Χ 0,70 μ. και οι εσωτερικές διαστάσεις, στις οποίες γίνεται η σχεδίαση, 0,50 Χ 0,58 μ.. Για το λόγο αυτό, ο υποψήφιος πρέπει να έχει μαζί του στις εξετάσεις πινακίδα σχεδίασης διαστάσεων αναλόγων με το χαρτί σχεδίασης και τα απαραίτητα για τη σχεδίαση όργανα και υλικά, δηλαδή χαρτί πρόχειρο σχεδίασης (ριζόχαρτο ή άλλο, απαραιτήτως σε διάσταση Α4), μολύβια με διαφορετική σκληρότητα για διαφορετικά πάχη γραμμών, όργανα για σχεδίαση με μολύβι ή με σινική μελάνη, ταυ ή παραλληλογράφο, τρίγωνα σχεδίασης, κοινό υποδεκάμετρο και τα λοιπά αναγκαία μέσα σχεδίασης (διαβήτη, καμπυλόγραμμο, γομολάστιχα, ξύστρα - καμπάνα κ.λ.π.). Επίσης μπορεί να χρησιμοποιήσει μεγεθυντικό φακό. Απαγορεύεται, όμως, να χρησιμοποιεί συστήματα σχεδίασης, δηλαδή ειδικά εκτυπωτικά μηχανήματα γραφής και σχεδίασης γραμμάτων, ζελατίνες ή μεταλλικά στοιχεία τυποποιημένων γραμμάτων, αυτοκόλλητα (ράστερ, λετρασέτ κ.λ.π.) γραμμάτων ή γραμμοσκιάσεων και κλιμακόμετρα (υποδεκάμετρα σε διάφορες κλίμακες, ένα : είκοσι, ένα : πενήντα κ.λ.π.), μοιρογνωμόνιο, καθώς και υπολογιστικές μηχανές (κομπιούτερς).

5. Κατά την εξέταση στο «Ελεύθερο Σχέδιο», δίνεται στους υποψηφίους χαρτί σχεδίασης, που οι εξωτερικές του διαστάσεις είναι 0,50 Χ 0,70 μ. και οι εσωτερικές διαστάσεις, στις οποίες γίνεται η σχεδίαση, 0,50 Χ 0,50 μ.. Για το λόγο αυτό, ο υποψήφιος πρέπει να έχει μαζί του στις εξετάσεις πινακίδα σχεδίασης διαστάσεων αναλόγων με το χαρτί σχεδίασης. Η εξέταση γίνεται με μολύβια. Ο υποψήφιος πρέπει να έχει μαζί του, εκτός από την πινακίδα, μολύβια μαλακά και σκληρά, γομολάστιχα, ξύστρα. Επίσης, επιτρέπεται η χρησιμοποίηση βελόνας μετρήματος και νήματος στάθμης, ενώ δεν επιτρέπεται η χρησιμοποίηση σπρέυ.