We have: 11 guests, 1 bots online

Αρχική Εκδηλώσεις Μουσικό Σχολείο Λάρισας - Σύνδεσμος Φιλολόγων ν. Λάρισας

Τα παραμύθια δε γράφτηκαν για να αποκοιμίζουν τα παιδιά αλλά για να αφυπνίζουν τους μεγάλους?

Κοντά στα θαλασσινά νερά και κάτω απ? τα χρυσαφένια φυλλώματα -αιώνες τώρα- αναζητούμε τον παράδεισο μέσα στα παραμύθια. Μετράμε την ικανότητα μας να υπερβαίνουμε το πραγματικό και να ζούμε σε βιωματικό χρόνο - άχρονο.

Το  παραμύθι ως ?αρχέτυπο της ανθρώπινης αφηγηματικής τέχνης?(Robert Retsch),

προβάλλει μία υποκειμενική πραγματικότητα, όπου o χρόνος, ο χώρος και ο αριθμός έχουν εντελώς διαφορετική διάσταση. Σε ένα συμβατό πλέον περιβάλλον ο άνθρωπος αντιλαμβάνεται την έφεση του στο ουσιαστικό, το αυθεντικό και το μοναδικό. Είναι η στιγμή της κάθαρσης?

Το παραμύθι είναι ένας κόσμος μαγικός όπου ξαναβρίσκει σιγά-σιγά την παιδαγωγική του θέση και λειτουργία μέσα στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Σε μία προσπάθεια επανασύνδεσης του παρόντος με το παρελθόν το Μουσικό Σχολείο Λάρισας και ο Σύνδεσμος Φιλολόγων ν. Λάρισας, διοργανώνουν την Τρίτη 15 Νοεμβρίου, στο αμφιθέατρο του Μουσικού Σχολείου (Τ. Λειβαδίτη 20) μία παραμυθιακή ημέρα με τον Δρ.  Ιστορητή, Στέλιο Πελασγό.

Πρόγραμμα

12:00-15:00 Βιωματικό εργαστήρι προφορικής αφήγησης για τους μαθητές της Α΄ γυμνασίου του Μουσικού Σχολείου.

18:00 Παράσταση αφήγησης και παρουσίαση του βιβλίου του ?Τα μυστικά του παραμυθά? από τον Στέλιο Πελασγό.

Η παράσταση είναι ανοιχτή και απευθύνεται σε παιδαγωγούς, συγγραφείς, ψυχοθεραπευτές,  καλλιτέχνες, γονείς, αλλά και όσους αγαπούν τις προφορικές ιστορίες.

Βιογραφικό

Ο Στέλιος Πελασγός είναι ο πρώτος Έλληνας επαγγελματίας παραμυθάς. Εδώ και 20 χρόνια ξεκίνησε την αναβίωση της προφορικής λογοτεχνίας και αφήγησης στην Ελλάδα. Ταξιδεύει όλη την Ελλάδα, την Κύπρο και την Ευρώπη δίνοντας παραστάσεις προφορικής αφήγησης για μεγάλους ή μικρούς και διδάσκοντας την αρχαία τέχνη του σε βιωματικά εργαστήρια (στα ελληνικά, αγγλικά ή γαλλικά). Οι παραστάσεις συνοδεύονται κατά κανόνα από ζωντανή μουσική.

Είναι διδάκτωρ παιδαγωγικής και έχει γράψει βιβλία για παιδιά, για μεγάλους, παιδαγωγικές μελέτες, στίχους τραγουδιών, θεατρικά έργα, σενάρια και συλλογές προφορικών μαρτυριών. Μεγάλο μέρος του έργου του διακονεί ευπαθείς ομάδες (πρώην χρήστες ουσιών, φυλακισμένοι, άτομα με ειδικές ανάγκες, γέροντες και γερόντισσες).

Είναι καλλιτεχνικός διευθυντής του Διεθνούς φεστιβάλ Αφήγησης και τεχνών του λόγου Κοζάνης και συνεργάτης διεθνών φεστιβάλ στην Γαλλία, τον Καναδά, την Ελβετία. Έχει διδάξει στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και συνεργάζεται τακτικά με το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου. Το ερευνητικό και επιστημονικό του έργο εστιάζεται στις παιδαγωγικές και θεραπευτικές εφαρμογές της προφορικής παράδοσης.

Ζει με την οικογένεια του σε μια ρεματιά του Πηλίου όπου ακούει την φωνή των δέντρων, της γερακίνας και της κουκουβάγιας. Εκεί καλλιεργεί τον κήπο του αλλά και την σιωπή και το σκοτάδι που κλωσούν τους μύθους.