Αρχική Εκδηλώσεις ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Άρωμα Χριστουγέννων

στη τοπική κοινωνία της Λάρισας από το Μουσικό Σχολείο και το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων.

¨Σταυροδρόμι Πολιτισμού¨

με

«Κάλαντα και έθιμα Δωδεκαημέρου»

Κατά την περίοδο του δωδεκαημέρου, που αρχίζει από την Παραμονή των Χριστουγέννων και φθάνει μέχρι και τα Θεοφάνεια, σε όλη την Ελλάδα τηρούνταν ορισμένα έθιμα που προσέδιδαν ένα ξεχωριστό χρώμα στις εορτές. και. συμβόλιζαν την αναγέννηση της ελπίδας των ανθρώπων για ένα καλύτερο κόσμο.. Το πιο γνωστό από τα έθιμα με πανελλήνια εμβέλεια είναι  το έθιμο με τα κάλαντα των Χριστουγέννων, της Πρωτοχρονιάς και των Φώτων.

Με στόχο την ερμηνευτική προσέγγιση σε ευχετηριακά έθιμα (κάλαντα) που μεταφέρθηκαν προφορικά από γενιά σε γενιά σε όλες τις περιοχές της Ελλάδας, την Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου και ώρα 17:00 στο αμφιθέατρο του Μουσικού σχολείου τοπικοί σύλλογοι του ν. Λάρισας, συμμετέχουν σε σχετική εκδήλωση. Η προφορική μεταφορά των καλάντων από γενιά σε γενιά διαμόρφωσε μια υπερτοπική κληρονομιά, η δύναμη της οποίας διαπερνά και διαποτίζει διαφορετικά πολιτιστικά περιβάλλοντα χωρίς να χάσει τη γνησιότητά της.

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ

1).Μικτή χορωδία του συλλόγου Κερκυραίων Λάρισας «Ν. Μάντζαρος».

Με κάλαντα από Επτάνησα

Υπό τη δ/νση: Χρήστου Μπαλανίκα

2).Μορφωτικός σύλλογος ? Λαογραφικό Μουσείο Γόννων.

Δρώμενα με Σούρβα και Κόλιντα

Υπό τη δ/νση:Βασιλείου Καραβιδέ

3).Σύλλογος Ποντίων Λάρισας

Κάλαντα από τον Πόντο

Υπό τη δ/νση: Ισαάκ Σταμπουλίδη

4).Εξωραϊστική Μορφωτική λέσχη Φιλιππούπολης

Κάλαντα Δυτικής Θράκης και Ανατολικής Ρωμυλίας

Υπό τη δ/νση:Σωτηρίου Καραβασίλη

5).Σύλλογος Κρανιωτών Λάρισας & Περιχώρων «η Ξηροκρανιά».

Δρώμενο με τα Μπαμπαλιούρια

Υπό τη δ/νση: Ευαγγελίας Στατήρη

6).Χορωδία παραδοσιακής Μουσικής ? εκπολιτιστικού οργανισμού ?Δήμου Κιλελέρ.

Κάλαντα από Ήπειρο, Δ. Μακεδονία και Κυκλάδες.

Υπό τη δ/νση:Αποστόλου Παπαγεωργίου

Την εκδήλωση θα παρουσιάσουν οι δημοσιογράφοι: Τράντας Γεώργιος και Λάλος Παύλος.

Είσοδος ελεύθερη.