mod_vvisit_counterΣύνολο1520146

Αρχική Εκδηλώσεις Γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940

Τις δυνατότητες που προσφέρει το διαδίκτυο για την άντληση αυθεντικού ιστορικού υλικού προέβαλαν οι καθηγητές και οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου Λάρισας στη γιορτή που οργάνωσαν για να τιμήσουν την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου. Οι δραματοποιημένες μαρτυρίες από το ημερολόγιο της Άννας Φρανκ, τα ανακοινωθέντα του ραδιοφωνικού σταθμού Αθηνών, η προβολή σκηνών από κινηματογραφικές ταινίες εμπνευσμένες από τις συνθήκες της κατοχής, οι ηχογραφημένες απαγγελίες λογοτεχνικών κειμένων από συγγραφείς και καταξιωμένους καλλιτέχνες ζωντάνεψαν στο αμφιθέατρο του σχολείου την κοινωνική ατμόσφαιρα και το πνευματικό κλίμα της εποχής. Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν εκπρόσωπος της Ιεράς Μητρόπολις Λαρίσης, ο σχολικός σύμβουλος φιλολόγων κος Χ. Ντάμπλιας, ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων, γονείς και φίλοι του σχολείου.