mod_vvisit_counterΣύνολο1520000

Αρχική Εκδηλώσεις Εκδήλωση του Μουσικού Σχολείου για την επέτειο του Πολυτεχνείου.

40 χρόνια μετά?.. Ζωντανές μνήμες, επίκαιρες αναμνήσεις, βιωματική σχέση μ? ένα παροντικό παρελθόν.

Η εκδήλωση του Μουσικού Σχολείου Λάρισας για την επέτειο του Πολυτεχνείου αναβίωσε τα κοινωνικά και πολιτικά συμφραζόμενα της εποχής με μηνύματα για τη δημοκρατία και την ελευθερία, την αλληλεγγύη και τη δικαιοσύνη μέσα από τη μουσική και τα τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη και του Διονύση Σαββόπουλου, την ποίηση του Οδυσσέα Ελύτη, του Γιάννη Ρίτσου και του Τάσου Λειβαδίτη.

Οι μαθητές μας αναπαρέστησαν την περιρρέουσα ψυχολογική ατμόσφαιρα και το κλίμα της ιδεολογικής αντιπαράθεσης όπως θα διαδραματίζονταν σ? ένα φοιτητικό καφενείο λίγο πριν την εξέγερση.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του Ειδικού Σχολείου Λάρισας, γονείς και φίλοι του Μουσικού Σχολείου.