mod_vvisit_counterΧθές1922

Αρχική Εκδηλώσεις ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΤΗΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940

Την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 τίμησε το Μουσικό Σχολείο Λάρισας με εκδήλωση που πραγματοποίησε τη Δευτέρα 27 Οκτωβρίου 2014 στο Αμφιθέατρο του Σχολείου. Η απαγγελία ποιημάτων και η ερμηνεία τραγουδιών της εποχής από το Ορχηστρικό Σύνολο και τη Χορωδία του Σχολείου συνέβαλαν στην αναβίωση της ατμόσφαιρας των χρόνων εκείνων. Ταυτόχρονα, η προβολή αρχειακού υλικού βοήθησε τους μαθητές να προσεγγίσουν βαθύτερα τα γεγονότα του Έπους του ΄40 και της Εθνικής Αντίστασης.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους, η Περιφερειακή Διευθύντρια πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Θεσσαλίας κα Ζιάκα Βασιλική, ο Αντιδήμαρχος πολιτισμού κος Πάνος Σάπκας ως εκπρόσωπος του Δημάρχου Λαρισαίων, γονείς, φίλοι και αρκετοί φοιτητές, πρώην μαθητές του Μουσικού Σχολείου .