mod_vvisit_counterΠροηγούμενη εβδομάδα2089
mod_vvisit_counterΣύνολο1203130

Αρχική Εκδηλώσεις Εκδήλωση για την 25η Μαρτίου

Εκδήλωση για την  25η Μαρτίου

Μέσα σε κλίμα σεβασμού, επισημότητας και λαμπρότητας εορτάστηκε και φέτος η διπλή γιορτή της χριστιανοσύνης και του έθνους στο Μουσικό Σχολείο Λάρισας.

Ο σχεδιασμός της εκδήλωσης αποτέλεσε μέρος του προγράμματος της εκπαιδευτικής μετακίνησης του Μουσικού Σχολείου Λάρισας στις Η.Π.Α., στο πλαίσιο της οποίας 34 μαθητές της Α΄ και Β΄ λυκείου  συμμετείχαν στο Διεθνές Φεστιβάλ-Συνέδριο Ελληνικών Λαογραφικών Χορών και Χορωδιών  που πραγματοποιήθηκε τον Φεβρουάριο του 2019 στο Λος  Άντζελες.

Η επιλογή των χορών της παρουσίασης έγινε με κριτήρια περισσότερο γεωγραφικά και λαογραφικά. Σε ότι αφορά τα φωνητικά μέρη, λόγω των τεχνικών χαρακτηριστικών του φεστιβάλ, διατήρησαν αυστηρά τις παραδοσιακές μελωδίες.

Για την εκδήλωση συνεργάστηκαν οι:

Παναγιώτα Ζαφειρίου, Δήμητρα Βρούζου, Δήμητρα Βασιλάκου και Άννα Τσακάκη, καθηγήτριες του Μουσικού Σχολείου Λάρισας, ενώ την εκμάθηση των παραδοσιακών χορών ανέλαβε η Ευανθία Κλείτσα (Χορευτική Ομάδα Δήμου Λαρισαίων ).

Τη γιορτή τίμησαν με την παρουσία τους οι κ.κ Κωνσταντίνος Αγοραστός - Περιφερειάρχης Θεσσαλίας, Δημήτριος Τάχος –πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Λάρισας, Γεώργιος  Μίγας, Σύμβουλος του Δημάρχου Λαρισαίων, γονείς  και φίλοι  του σχολείου.