mod_vvisit_counterΠροηγούμενη εβδομάδα2089
mod_vvisit_counterΣύνολο1203232

Αρχική Εκδηλώσεις Η Ποίηση συναντά τη Μουσική

"Σας ευχαριστούμε όλους για την ποιητική αλληλεγγύη… "

Την Τετάρτη, 3 Απριλίου 2019 και ώρα 10:30, στο Αμφιθέατρο του  σχολείου, καταλάβαμε πως έχουμε τελικά ανάγκη την ποίηση στη ζωή μας, στην ψυχή μας, έτσι σαν μια ξεχασμένη πτυχή της ανθρωπιάς μας, που χάνεται κι αυτή μέσα στην άχαρη ή και εύχαρη ροή της καθημερινότητας, στη χοάνη τόσων εμπράγματων αναγκών, φυσικών και υπαγορευμένων από κουλτούρες και πολιτισμούς της χρηστικότητας.

Στην εκδήλωση λόγου και μουσικής << Η Ποίηση συναντά τη Μουσική>>, την οποία συνδιοργάνωσε το Μουσικό σχολείο με την καλλιτεχνική διακονία ποιητών της πόλης μας, ποιήματά τους διάβασαν οι: Αργύρης Γιουρούκης, Λάμπρος Γιώτης, Ζωή Καλαφάτη, Χρυσαυγή Καπέλα,  Παύλος Λάλος, Άννα Μανωλοπούλου, Χρύσα Μαστοροδήμου,  Δήμητρα Μπαρδάνη, Σωτήρης Τιτής. Την  εκδήλωση επένδυσε μουσικά το Σύνολο Μουσικής Μιούζικαλ και Κινηματογράφου του Μουσικού Σχολείου Λάρισας, το οποίο  ερμήνευσε μελοποιημένα ποιήματα Ελλήνων ποιητών, με υπεύθυνες τις διδάσκουσες Φρόσω Αστ. Κτιστάκη (ΠΕ79.01), Παρασκευή Καραγιάννη (ΠΕ79:01), την ενορχήστρωση των οποίων και πραγματοποίησε ο κ. Χρήστος Κτιστάκης. Την εκδήλωση παρουσίασαν οι Δέσποινα Σπυριδάκη (ΠΕ02), Ευαγγελία Σπυροπούλου (ΠΕ02), διδάσκουσες στο Μ.Σ.Λ.

Ορχήστρα Συνόλου Μουσικής Μιούζικαλ και Κινηματογράφου

Πιάνο: Αλέξανδρος Τούσιας

Φλάουτο: Βίκυ Παυλοπούλου, Θανάσης Πλιάτσικας

Τρομπόνι: Φίλιππος Χασιώτης