Αρχική Εκδηλώσεις Ο Κύριος Τιμόθεος και το πετράδι της γνώσης

ΘΕΣΣΑΛΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ON LINE/  2

Ο Κύριος Τιμόθεος και το πετράδι της γνώσης

Η σχέση με το θέατρο  είναι  μια σχέση ζωντανή, πρόσωπο με πρόσωπο. Παρόλα αυτά  σε καιρούς δύσκολους όπως τώρα,  η επικοινωνία μας παίρνει άλλες μορφές. Η επιτυχία του πρώτου κύκλου προβολών on line από το αρχείο του Θεσσαλικού Θεάτρου είχε τεράστια επιτυχία.  Έτσι συνεχίζουμε με έναν δεύτερο κύκλο προβολών, που εντάσσεται πάντα και στη πρωτοβουλία του Δήμου Λαρισαίων #Μένουμε Σπίτι:

Δευτέρα 27 Απριλίου θα είναι διαθέσιμο στο κανάλι του Θεσσαλικού  στο YouTube για μία βδομάδα η παράσταση της Παιδικής Σκηνής Ο Κύριο Τιμόθεος και το πετράδι της γνώσης.

Ο Τιμόθεος, πολίτης μιας ξεχασμένης χώρας, δουλεύοντας για λογαριασμό του Βασιλιά της χώρας, μπλέκει σε μια περιπέτεια που θα τον αλλάξει για πάντα. Ένα παραμύθι για τη σοφία της γλώσσας, το θάρρος και την αυτοεκτίμηση, μέσα από ένα σύγχρονο πρίσμα όπου όλα συμβαίνουν στη σκηνή σαν παιχνίδι. Η παράσταση δίνει ιδιαίτερη σημασία στη διάσωση της προφορικής παράδοσης του τόπου ως στοιχείου της άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς, επιχειρεί να συνδέσει το σημερινό παιδί με την προφορική σοφία του λαού και ειδικότερα τις παροιμίες, προσφέροντας στους μαθητές ένα ακόμα εργαλείο για να γνωρίσουν καλύτερα το γλωσσικό παρελθόν του τόπου μας.

Συγγραφέας: ΣΤΕΦΑΝΟΣ  ΚΟΣΜΙΔΗΣ

Σκηνοθεσία: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΠΑΛΑΜΩΤΗΣ

Σκηνικά: ΓΙΑΝΝΗΣ  ΚΑΤΡΑΝΙΤΣΑΣ

Κοστούμια: ΕΛΕΝΗ  ΣΤΡΟΥΛΙΑ