mod_vvisit_counterΣύνολο1519991

We have: 3 guests, 1 bots online

Αρχική Αρχείο Δραστηριοτήτων Δραστηριότητες 2023-2024 Ανακύκλωση στο Σχολείο μας

anakiklosh1

«Οι συσκευασίες βρίσκουν τον κάδο τους! στο Μουσικό Σχολείο Λάρισας»

Το Μουσικό Σχολείο Λάρισας συμμετείχε στην “Ευρωπαϊκή Εβδομάδα για τη Μείωση των Αποβλήτων (EWWR) από 18 έως 26/11/23 πουαποτελεί τη μεγαλύτερη οργανωμένη και συντονισμένη ευρωπαϊκή καμπάνια, για τη μείωση των αποβλήτων.

Ο Ελληνικός Οργανισμός Ανακύκλωσης (ΕΟΑΝ) είναι ο εθνικός συντονιστής των δράσεων που υλοποιούνται μέσω της ευρωπαϊκής πλατφόρμας European Week for Waste Reduction (EWWR) που έχει θέμα για το 2023: «Σκέψου Αειφορία, Μείωσε Συσκευασία»

Η ΔΔΕ Λάρισας σε συνεργασία με τον Δήμο Λαρισαίων ανταποκρινόμενη στο κάλεσμα του Ελληνικού Οργανισμού Ανακύκλωσης (ΕΟΑΝ), οργάνωσε και υλοποίησε τη δράση στα σχολεία της πόλης μας.

Έτσι στο Μουσικό Σχολείο Λάρισας ήρθαν οι «νέοι» χρωματιστοί κάδοι: ο κίτρινος, ο πορτοκαλί, ο κόκκινος και ο «παλιός» πράσινος.

kadoi

Με τη συγκεκριμένη δράση οι μαθητές και οι μαθήτριες του Μουσικού Σχολείου, μέσα από ένα «εργαστήριο για τη σωστή ανακύκλωση συσκευασιών» έκαναν έλεγχο των απορριμμάτων συσκευασίας και έμαθαν να διαχωρίζουν σωστά τα απορρίμματα στην πράξη, ενημερώθηκαν από τον αρμόδιο φορέα Ανακύκλωσης του Δήμου Λαρισαίων για τη σωστή Ανακύκλωση συσκευασιών, ευαισθητοποιήθηκαν και εκπαιδεύτηκαν ώστε να συμβάλλουν ενεργά στο συνολικό στόχο:

Μείωσης - Επαναχρησιμοποίησης-Ανακύκλωσης των Αποβλήτων.

Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας διοργανώθηκαν παράλληλες ολιγόλεπτες δραστηριότητες, στη διάρκεια των διαλειμμάτων, με πιο χαρακτηριστική την κατασκευή μουσικών οργάνων από ανακυκλώσιμα υλικά και χρησιμοποίησή τους για ένα μουσικό δρώμενο αυτοσχεδιασμού.

Στόχος μας είναι η Μείωση – Επαναχρησιμοποίηση – Ανακύκλωση να «παραμείνουν» στο σχολείο μας και στη ζωή μας!

Τη δράση εμψυχώνουν για όλο το σχολικό έτος οι μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Β2 Λυκείου:

Κορδά Χρ., Κουλιόπουλος Αστ., Κουτσιούλη Θ., Κτιστάκης Α., Κυριλλίδης Θ., Κωστοπούλου Γεωρ., Μπακάλογλου Παν., Μπάρλου Β., Μπατσίλα Ευ., Μπόρα Ηλ., Μπούτλα Παρ., Μυλωνάς Ελ., Νιακοπούλου Κ., Νούλας Κ., Παντελιός Αλ., Παπαθανασίου Ε., Πατσαδάκης Γ., Πουλτσίδης Κ., Πρασσάς Δ., Σαντουρίδου - Ακριβούλη Ε., Σοφίτης Χ.

Τη δράση συντονίζουν για όλο το σχολικό έτος

Η Διευθύντρια του Μουσικού Σχολείου κ. Μήλιου Αθηνά και οι εκπαιδευτικοί:

Βλιτσάκη Ελεάνα, Γρηγορίου Χριστίνα, Κακαγιάννη Βασιλική, Κοσμάνου Βασιλική, Κουτσιούλης Νικόλαος, Μαλάκος Σταμάτης, Ρήτου Κασσιανή, Ρουπακιά Αλεξάνδρα, Τέλιου Αθηνά, Τζόκα Βάγια, Τουρναβίτη Αλεξία, Τσιούκα Ευαγγελία, Τσοτσάνη Ευθυμία.