We have: 17 guests, 1 bots online

Αρχική Αρχείο Δραστηριοτήτων Δραστηριότητες 2023-2024 Συναυλία του Μουσικού Σχολείου Λάρισας στο Ιταλικό Σχολείο «Liceo Vittoria Colonna» στη Ρώμη

εμάτοι εμπειρίες επέστρεψαν μαθητές και μαθήτριες του Μουσικού Σχολείου Λάρισας μετά την εκπαιδευτική επίσκεψή τους στη Ρώμη, που πραγματοποιήθηκε 20-24 Φεβρουαρίου 2024, κατόπιν πρόσκλησης του ιταλικού σχολείου LICEOSTATALEVittoriaColonna”. Τα μέλη των μουσικών συνόλων “MusicArte” και “Solo-Tutti”, όπως επίσης και μαθητές που συμμετέχουν στο πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο “Στα μονοπάτια της λόγιας μουσικής”, επισκέφτηκαν το παλαιότερο σχολείο της “Αιώνιας Πόλης” και παρακολούθησαν μαθήματα αγγλικών, γαλλικών, μαθηματικών, φυσικής και ιταλικής λογοτεχνίας. Πραγματοποίησαν κοινές βιωματικές δράσεις με τους Iταλούς μαθητές στους χώρους του σχολείου, αλληλεπιδρώντας και ανταλλάσσοντας απόψεις, γνώσεις και εμπειρίες. Η επίσκεψη στο ιταλικό σχολείο ολοκληρώθηκε με την πραγματοποίηση συναυλίας με τίτλο “WhenWordsFailMusicSpeaks”, όπου παρουσιάστηκε χορωδιακή σύμπραξη όλων των Ελλήνων μαθητών και μαθητριών υπό τη διεύθυνση της καθηγήτριας κ. Τσιούκα Ευαγγελίας και την πιανιστική συνοδεία της κ. Κακαγιάννη Βασιλικής. Επιπλέον, έπαιξαν στο πιάνο οι μαθητές Χρυσικού Φιλοθέη (solo πιάνο, Lullaby” του κ. Ζορπίδη Ιωάννη) και Δάσκαλος Στέργιος (πιάνο- 4 χέρια, Summertime” του GeorgeGershwin). Παρουσιάστηκαν βιντεοσκοπημένα έργα του μουσικού συνόλου“Solo-Tutti (υπεύθυνες καθηγήτριες: Βλιτσακη Ελεάννα, Ρήτου Κασσιανή), ενώ Ιταλοί μαθητές, μαζί με τον εκπαιδευτικό MarcoMartinelli παρουσίασαν έργα κλασικού ρεπερτορίου για κιθάρα, πιάνο και φλάουτο. Μια διεθνής πολιτισμική συνάντηση, καθώς παραβρέθηκαν και συντονίστηκαν μουσικά στον ίδιο χώρο ταυτόχρονα Ιταλοί, Βέλγοι και Έλληνες μαθητές και εκπαιδευτικοί. Παράλληλα η συναυλία μεταδόθηκε σε live streaming σε όλο το σχολείο.

Οι μαθητές, οι μαθήτριες και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί τους περιηγήθηκαν στο ιστορικό κέντρο της Ρώμης που φιλοξενεί μερικά από τα σπουδαιότερα αξιοθέατα στον κόσμο και φανερώνουν το πλούσιο ιστορικό της παρελθόν όπως: το Pantheon, το Castello Saint Angelo, τον Ιππόδρομο, το Εθνικό Μνημείο του Vittorio Emmanuelle, την Piazza del Campidoglio, την Piazza di Spagna, την Piazza Navona, την Piazza de Popolo. Περπάτησαν στον ποταμό Τίβερη, στο μεγαλύτερο πάρκο της πόλης τη Villa Borgezze που βρίσκεται σε έναν από τους 7 λόφους της Ρώμης, στο διασημότερο σιντριβάνι της Ευρώπης τη Fontana di Trevi και στην πραγματική «ιταλική» γειτονιά Trastevere. Η εκπαιδευτική επίσκεψη συμπεριέλαβε ξεναγήσεις στο Βατικανό, στον Καθεδρικό Ναό του Αγίου Πέτρου, στο Κολοσσαίο και στο Teatro dell’ Opera.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης και στα πλαίσια της συνεχούς διάδρασης και ανατροφοδότησης των μαθητών/τριών, διαμοιράστηκαν από τους εκπαιδευτικούς ψηφιακές εφαρμογές και χρησιμοποιήθηκαν ψηφιακά εργαλεία όπως padlet, kindeo,quiz και mentimeter.

«Μια βόλτα…. στο Κολοσσαίο» https://padlet.com/erasmusplusmous/padletpegukxzkrbkgspcp

«Η αγαπημένη μου φωτογραφική στιγμή στη Ρώμη»https://www.kindeo.com/r/i2uujka18fx7gtc

Συμμετείχαν οι παρακάτω 55 μαθητές και μαθήτριες: Αγναντής Ιορδάνης, Βαλιάκα Μαρία-Άννα, Γιουβρή Αρετή, Γκουνέλα Φωτεινή-Λουκία, Δάσκαλος Στέργιος, Δέλλη Ζωή, Καλαμπούκα Μαρία, Κόκκαλη Δέσποινα, Κούγκουλου Βασιλική, Κούρια Βασιλική-Άρτεμις, Κουτσιούλη Κωνσταντίνα-Μαρία, Λάππας Ορέστης, Μάκκα Δήμητρα, Μαργαρίτη Γεωργία, Μέκρα Κωνσταντίνα, Μερτζανίδη Ευανθία, Μερτζανίδη Χριστίνα, Μόκας Ανδρέας, Μορβατίδου Σουμέλα, Μπαρδάκη Άννα-Θεοφανή, Μπατσίλα Βάγια, Μπίσκα Μαρία, Μπίτα Άννα, Μπόμπολας Νικόλαος, Μπούρμπου Ιωάννα, Μπούτλα Αχιλλία, Μπούτλα Ευφροσύνη, Νούλα Βασιλική,Παλάγγα Ευσταθία, Παπαγεωργίου Αφροδίτη, Παπαλεξανδρή Γλυκερία, Παπαλέξη Αικατερίνη, Παρλίτση Μαρία, Πασιάς Βασίλειος, Πέιος Δημήτριος, Πλιάτσικα Ευρώπη-Άννα, Πορνάρα Μαρία-Ειρήνη, Ραούλη Αφροδίτη-Μελίνα, Ριζούλη Αικατερίνη, Σαμαρίνας Κωνσταντίνος, Σοφράς Παυσανίας, Σπανού Ιωάννα, Σπυριδάκη Βασιλική, Σχοινάς Σπυρίδων, Σωτηρίου Ευφροσύνη-Ζωή,Τάχος Μιχαήλ, Τέλιος Απόστολος, Τζέκος Χρήστος, Τσαμτσαρίδου Δήμητρα, Τσιόγιας Γεώργιος, Τσολάκης Αστέριος, Φατούρα Υακίνθη, Χατζόγλου Σοφία, Χριπάτσιος Δημήτριος, Χρυσικού Φιλοθέη.

Τους μαθητές και τις μαθήτριες συνόδεψαν οι εκπαιδευτικοί κ.κ. Κουτσιούλης Νικόλαος, Τσιούκα Ευαγγελία, Κακαγιάννη Βασιλική, Ρήτου Κασσιανή, Βλιτσάκη Ελεάννα.

Ευχαριστούμε θερμά για την ευγενική τους χορηγία τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Μουσικού Σχολείου Λάρισας και την Εταιρεία “MelissaKIKIZAS. Επίσης θερμές ευχαριστίες στον Δήμο Λαρισαίων και τον Δήμαρχο κ. Αθανάσιο Μαμάκο για τα αναμνηστικά δώρα τα οποία προσφέρθηκαν στη διευθύντρια και στους εκπαιδευτικούς του ιταλικού σχολείου, καθώς και στη διευθύντρια του Μουσικού Σχολείου Λάρισας κ. Μήλιου Αθηνά, που είναι αρωγός κάθε προσπάθειας.

roma20241

roma20242