mod_vvisit_counterΠροηγούμενη εβδομάδα1983

Αρχική Αρχείο Δραστηριοτήτων Δραστηριότητες 2023-2024 Το Μουσικό Σχολείο Λάρισας στο Φεστιβάλ Μουσικών Σχολείων “Μουσική Άνοιξη” στην Καστοριά

Ένα απολαυστικό τριήμερο στην Καστοριά με τη συμμετοχή του Χορωδιακού Συνόλου “MusicArte (υπευθ. καθηγήτριες Εύη Τσιούκα - Βίκυ Κακαγιάννη) και του Συνόλου Τζαζ “Big Band” του Μουσικού Σχολείου Λάρισας (υπεύθ. καθηγητής Νότης Λάππας) στο Φεστιβάλ Μουσικών Συνόλων «Μουσική Άνοιξη- Δοξάτος» (19-21/4/2024)

Μια συνάντηση 18 Μουσικών Σχολείων και 600 μαθητών/τριών στην υπέροχη πόλη με τα αρχοντικά. Μια καλλιτεχνική συνάντηση γεμάτη σεμινάρια, συναυλίες και … πολλή μουσική σε κάθε σημείο της πόλης.

Η συναυλία των Μουσικών Συνόλων του Μουσικού Σχολείου Λάρισας πραγματοποιήθηκε τη δεύτερη μέρα του Φεστιβάλ στον προαύλιο χώρο του Αρχοντικού Τσιατσιαπά με μεγάλη επιτυχία.

Παράλληλα οι μαθητές
και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν σεμινάρια: τραγουδιού “Ελάτε να παίξουμε” με τον Αντώνη Βερβέρη, εργαστήριο φωνητικής με τη Λία Βίσση, βιωματικό εργαστήρι “Ηχητικού Αυτοσχεδιασμού με κρουστά” με τον Νίκο Τουλιάτο και πιάνου του 20ου και 21ου αιώνα με τη Λενιώ Λιάτσου.

Στο Φεστιβάλ συμμετείχαν οι παρακάτω μαθητές/μαθήτριες:

Βλέτση Α., Γίτση Ελ, Γκουγκουλιά-Γιαννακοπούλου Μ., Ζάχου Μ., Ίτσιου Μ., Καρπέτα Ε., Κασσάρου Ελ., Κατσάκου Μ-Ε., Λάππας Ορ., Μαστρογιάννη Π., Μπασδέκη Σ., Μπασδέκης Ζ., Ντάνου Μ., Πορνάρας Β., Ταχυδρόμου Κ., Γιάγκας Χ.,  Δακής Δ.,Ευαγγέλου Ν.,  Ιωαννίδης Ειρ.,Κράχτη Γ., Μπαρδάκη Ά-Θ.,  Νεντούδη Δ., Ξανθού Γ., Πέιος Δ., Σειτάνης Οδ., Σπυριδάκη Ε-Ζ., Σωτηρίου Ε-Ζ., Τόλλια Ζ., Τόμπορη Θ.  Χατζόγλου Σ., Γκοτζιάς Σ.,  Γκόγκος Αλ., Ζάχου Βαλ.,  Καραγιάννη Λ-Κ., Καραγιάννη Γ.-Ε.,  Κούγκουλου Β.,  Κούρια Β-Ά., Μπίσκα Μ., Τζίκας Μ.,  Ανδριτσόπουλος Άρ., Αγναντής Ιορ., Λύγδα Ν., Οικονόμου Θ., Κωστοπούλου Γ., Πατσαδάκης Γ., Πουλτσίδης Κ.,

kast20241

kast20242