Τη Δευτέρα 27 Μαΐου 2024 στο Μουσικό Σχολείο Λάρισας μαθητές και μαθήτριες των τμημάτων β1 και γ1 γυμνασίου παρουσίασαν το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Etwinning“LighthousesThatIlluminate” το οποίο υλοποιήθηκε κατά τη φετινή σχολική χρονιά 2023-2024 σε συνεργασία με το ισπανικό σχολείο IESINGENIERODELACIERVA της Μούρθια. Είναι η 3η χρονιά που μαθητές, μαθήτριες κι εκπαιδευτικοί των δύο σχολείων συνεργάζονται για την υλοποίηση ενός κοινού ευρωπαϊκού προγράμματος μέσω της εκπαιδευτικής πλατφόρμας eTwinning- Twinspace.
Οι μαθητές και μαθήτριες υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους Γατσιού Ελ. Κακαγιάννη Βασ., Κοσμάνου Βασ., Ρήτου Κασ., Τόλιου Ζ. και Τσιούκα Ευ. συμμετείχαν με όρεξη και φαντασία στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα. Σε συνεργασία με τους Ισπανούς μαθητές και μαθήτριες αναζήτησαν τη γνώση κι ανακαλύψαν διαφορετικούς τρόπους μάθησης και προσέγγισης της, δημιουργώντας Φάρους όπως “ο Φάρος της Γνώσης” .
Η παρουσίαση περιελάμβανε όλα τα βήματα του προγράμματος:
- εγγραφή στην πλατφόρμα επικοινωνίας TWINSPACE
- επικοινωνία κι ανταλλαγή απόψεων και ιδεών τοFORUM
- Online επικοινωνία στο Meetings
- Χρήσηψηφιακώνεργαλείωνόπως Padlet, Mentimeter, Kahoot, Kindeo, Google Slides, Canva, Vocaroo, SoundCloud, Audacity
- Κατασκευή Φάρων από ανακυκλώσιμα υλικά και από παλιά βιβλία
- Σχεδιασμός Αφίσας
- Ανάρτηση υλικού στη Γωνιά Etwinningτου σχολείου
- Ηχογράφηση μουσικού αυτοσχεδιασμού
- Δημιουργία παιχνιδιού “Το κυνήγι των χαμένων…. Φάρων”
Η δράση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια διάχυσης και διαμοιρασμού καλών πρακτικών προς τα μέλη της σχολικής κοινότητας αλλά και της ευρύτερης τοπικής κοινωνίας. Την εκδήλωση προλόγισε η διευθύντρια του σχολείου κ Μηλιού Αθηνά και συμμετείχαν μαθητές και μαθητές των τμημάτων β1 και β2 του 42ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας μαζί με τις εκπαιδευτικούς τους κ Τσιρώνη Φιλιώ και Μαστρογιάννη Καίτη. Μαθητές και μαθήτριες σε μεικτές ομάδες συμμετείχαν στο παιχνίδι αναζήτησης των Φάρων στους χώρους του Μουσικού Σχολείου. Στο τέλος δόθηκαν Βεβαιώσεις συμμετοχής και γλυκίσματα σε όλους.