mod_vvisit_counterΑυτό το μήνα11925

ΘΕΜΑ: Πρόσκληση των Εκπαιδευτικών που διδάσκουν στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση σε επιμορφωτική συνάντηση με θέμα την εξ αποστάσεως εκπαίδευση

ΣΧΕΤ.: α) Έγγραφο με Α.Π. Φ8/38092/Δ4/16-03-2020 Γεν. Γραμ. Π/θμιας& Δ/θμιαςΕκπ/σηςΥΠΑΙΘ με θέμα «Διαβίβαση Οδηγιών Υλοποίησης Προγραμμάτων Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης»

β) Έγγραφο με Α.Π. 38942/Δ2/18-03-2020 ΥΠΑΙΘ με θέμα «Οδηγίες Υλοποίησης Προγραμμάτων Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης με Σύγχρονη Μέθοδο Διδασκαλίας»

γ)Έγγραφο με Α.Π. 39676/Δ2/20-3-2020 ΥΠΑΙΘ με θέμα «Διαβίβαση Οδηγιών για Ασύγχρονη εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση

δ) Έγγραφο με Α.Π. 469/23-3-2020 ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Θεσσαλίας

Συναδέλφισσες/Συνάδελφοι

Υλοποιώντας ομόφωνη απόφαση της 13ης Ολομέλειας του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Θεσσαλίας που πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά στις 23 Μαρτίου 2020, και σε εφαρμογή των οδηγιών που στάλθηκαν από το Υ.ΠΑΙ.Θ., καλούμε τις/τους Εκπαιδευτικούς που διδάσκουν στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση σε επιμόρφωση που θα πραγματοποιηθεί σε συνθήκες ζωντανής μετάδοσης στο Youtube.

Οι επιμορφώσεις θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή 27/3 σύμφωνα με τοακόλουθο πρόγραμμα:

16:00-18:00 Εκπαιδευτικοί Γυμνασίου https://youtu.be/Vy-pgAjgkog

18:00-20:00 Εκπαιδευτικοί Λυκείου https://youtu.be/7zjEeb6B61I

Οι απογευματινές ώρες επιλέχθηκαν για να μην υπάρχει επιβάρυνση στον όγκο των πληροφοριών που διακινείται τις πρωινές ώρες που τρέχουν τα μαθήματα και για να μην συμπίπτουν με τις ώρες επιμόρφωσης των σεμιναρίων που πραγματοποιούνται από το Υπουργείο.

Προκειμένου να παρακολουθήσει κάποιος/α Εκπαιδευτικός την επιμόρφωση που αντιστοιχεί στη βαθμίδα που διδάσκει δεν έχει παρά να πληκτρολογήσει την ηλεκτρονική διεύθυνση που αναγράφεται παραπάνω σε ένα φυλλομετρητή. Τονίζεται πως τα βίντεο των επιμορφώσεων θα είναι διαθέσιμα και μετά το τέλος της πραγματοποίησής τους ώστε να μπορούν οι Εκπαιδευτικοί που δεν μπόρεσαν να συμμετάσχουν στην επιμόρφωση να το παρακολουθήσουν.

Το πρόγραμμα της επιμόρφωσης είναι το ακόλουθο:

Θέμα

Εισηγητής

Κατευθύνσεις για την υλοποίηση της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης

Κωτούλας Βασίλειος

Εξ αποστάσεως εκπαίδευση: εργαλεία και περιεχόμενο

ΚαπανιάρηςΑλεξάνδρος

Εξ αποστάσεως διδασκαλία φιλολογικών μαθημάτων

Μάτος Αναστάσιος

Εξ αποστάσεως διδασκαλία των μαθηματικών και των φυσικών επιστημών

Παναγιώτου Κων/νος

Εξ αποστάσεως διδασκαλία των αντικειμένων που διδάσκονται στα ΕΠΑΛ

Λιάπης Ευθύμιος

6.

Εξ αποστάσεως διδασκαλία των ξένων γλωσσών

ΜπατσίλαΜαριάνθ

Παρακαλούμε με τη φροντίδα των Διευθυντριών/Διευθυντών των σχολικών μονάδων όπως ενημερωθούν οι Εκπαιδευτικοί ώστε να παρακολουθήσουν την επιμόρφωση αυτή.

Ο

Οργανωτικός Συντονιστής