ΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΓIATHNΔΙΕΤΙΑ ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2017-2019 ΩΣ ΕΤΑΙΡΟΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΛΛΑ 3 ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΙ 4 ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΣΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ <ERASMUS+ KA2 /

KA2 ERASMUS+ : BOOSTING SCIENCE EDUCATION AT SCHOOL

Boosting science education at school is an Erasmus+ 2-year Strategic partnership (October 2017-2019) aiming at bridging the gap between schools and science. The project aims at developing an exchange of best practices between schools and organizations active in the field of promoting science among schools, in order to create synergies between the education and scientific world. This exchange should facilitate the introduction of more attractive practices in teaching science at school.

PARTNERSHIP
- Associazione Euphoria (Italy), Coordinator
- Digital idea(Greece)
- The science zone (Italy)
- Science Centre AHHAA (Estonia)
- Ludor engineering (Romania)

SCHOOLS
- Istituto Comprensivo “Maria Montessori” (Italy)
- Moysiko Gymnasio-geniko Lykeio (Greece)
- Tartu Tamme Gümnasium (Estonia)
- Scoala Gimnaziala Barnova (Romania

KA2 ERASMUS +:

ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣTΉΜΟΝΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Ενίσχυση της επιστημονικής εκπαίδευσης στο σχολείο είναι μια Erasmus + 2-ετή στρατηγική εταιρική σχέση (Οκτωβρίου 2017-2019) στοχεύοντας στη γεφύρωση του χάσματος μεταξύ των σχολείων και της επιστήμης.

Το έργο στοχεύει στην ανάπτυξη ανταλλαγής βέλτιστων πρακτικών μεταξύ σχολείων και οργανισμών της ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ που δραστηριοποιούνται στον τομέα της προώθησης των Επιστημών μεταξύ των σχολείων, προκειμένου να δημιουργηθούν συνέργειες μεταξύ εκπαίδευσης και επιστημονικού κόσμου. Η ανταλλαγή αυτή πρέπει να διευκολύνει την εισαγωγή πιο ελκυστικών πρακτικών στη διδασκαλία της επιστήμης στο σχολείο.

ACTIONS-ΔΡΑΣΕΙΣ

1st TRANSNATIONAL MEETING AT ROME (ITALY) 10-13 DECEMBER 2017