We have: 23 guests, 10 bots online

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες .

Επικοινωνούμε και πάλι μαζί σας  με στόχο να σας πληροφορήσουμε για θέματα του Σχολείου μας:

α) Σας γνωρίζουμε ότι την Πέμπτη 8/2/2018  θα πραγματοποιηθεί ο 3ος σχολικός περίπατος

και οι μαθητές θα επιστρέψουν με τα λεωφορεία στις 12.00.

Η σίτιση δεν θα  πραγματοποιηθεί.

β) Η επίδοση της βαθμολογίας Α΄ τετραμήνου   Γυμνασίου και Λυκείου  θα γίνει την Παρασκευή 9-2-2018

από τις 9 π.μ. έως 13:00 μ.μ  στην αίθουσα  του  συλλόγου  διδασκόντων .

γ) Με την Υπουργική απόφαση 10645 της 22-01-2018 καταργείται  η διάκριση των απουσιών σε δικαιολογημένες    και   αδικαιολόγητες. Το  συνολικό όριο των απουσιών  προκειμένου να κριθεί η φοίτηση επαρκής, παραμένουν οι 130 απουσίες, όμως πλέον δεν χρειάζεται να προσέρχεστε  στο Σχολείο  για τη δικαιολόγηση απουσιών. Αν  ένας μαθητής ξεπεράσει το όριο των 130 απουσιών, η φοίτηση του κρίνεται ανεπαρκής και επαναλαμβάνει την τάξη.

Ειδικά για το  τρέχον σχολικό έτος  2017-2018  μπορεί να χαρακτηριστεί ως επαρκής και η φοίτηση μαθητή που πραγματοποίησε  έως και 180 απουσίες, εφόσον συντρέχουν οι εξής όροι:

1. Για τις παραπάνω  από τις 130 απουσίες  έχουν  προσκομιστεί δικαιολογητικά από γιατρό , που βεβαιώνουν ασθένεια.

1. Ο γενικός μέσος όρος  της προφορικής  βαθμολογίας, που προκύπτει από το άθροισμα  των μέσων όρων των βαθμών των δύο τετραμήνων , διαιρούμενος με τον αριθμό των διδασκομένων μαθημάτων, είναι δεκαπέντε.

3.        Δεν έχει απουσίες, οι οποίες δικαιολογούνται από το άρθρο 24,παρ.2 &   3  (συμμετοχή σε αγώνες   αθλητικών συλλόγων κ.λ.π.)

δ)      Στο εξής, προκειμένου να ενημερώνεστε  εγκαίρως για τις  απουσίες των παιδιών σας ώστε να είναι εφικτή  η έγκαιρη  παρέμβαση,  στις περιπτώσεις όπου  απαιτείται, παρακαλούμε να συμπληρώσετε  την  επισυναπτόμενη  δήλωση και να επιλέξετε τον τρόπο ενημέρωσης σας  μέσω e-mail στο ηλεκτρονικό σας

ταχυδρομείο  ή μέσω  SMS στον αριθμό  του κινητού  τηλεφώνου σας.

Την υπεύθυνη δήλωση να την παραδώσετε στον  Υπεύθυνο του Τμήματος  του παιδιού σας, κατά την  επίδοση των Ελέγχων  Προόδου, την Παρασκευή  9/2/2018.

ε)      Σε περίπτωση  απουσίας  του παιδιού από τα μαθήματα του, λόγω ασθενείας ή  άλλης  αιτίας να  μας ενημερώνετε τηλεφωνικώς  στο  2410627121.