We have: 7 guests, 2 bots online

Η   μουσική σύνθεση  για την παράσταση  «Ο γύρος του κόσμου σε  80 μέρες»

Την Παρασκευή, 30 Μαρτίου 2018 και ώρα 12:30, οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου  θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν  διάλεξη - σεμινάριο -με θέμα:

Η   μουσική σύνθεση  για την παράσταση  «Ο γύρος του κόσμου σε  80 μέρες»

( Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, 2014-2017). Οι μαθητές μας θα εισαχθούν στις βασικές αρχές της λειτουργίας του Μιούζικαλ και θα συζητήσουν για την πρωτότυπη σύνθεση της προαναφερόμενης παραγωγής.

Εισηγητής του σεμιναριακού μαθήματος είναι ο συνθέτης και καθηγητής στη Φιλοσοφική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών,  κ. Μηνάς Ι. Αλεξιάδης ο οποίος διδάσκει Μουσικό Θέατρο και Όπερα στο Τμήμα Θεατρικών Σπουδών στο εν λόγω Πανεπιστήμιο.

Η επίσκεψη αυτή αποτελεί  συνέχεια  μίας γόνιμης συνεργασίας αφού σύνολο του σχολείου μας (σύνολο μουσικής Μιούζικαλ και Κινηματογράφου)επισκέφθηκε τη Φιλοσοφική Σχολή του ΕΚΠΑ κατά τις προηγούμενες ημέρες και καλωσορίζει μουσικά την αρχή της διάλεξης αυτής.

Η  εκδήλωση  πραγματοποιείται με την ευγενική υποστήριξη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου.